správa OSN.
V prvej polovici tohto storočia vzrastie populácia na Zemi zo 6,1 na 9,3 miliardy. Za polovicu každoročného populačného prírastku však bude zodpovedať len šesť krajín: India, Čína, Pakistan, Nigéria, Bangladéš a Indonézia, upozornila v správe Komisia OSN pre populáciu.
Rekordný prírastok obyvateľstva asi 100 miliónov - zaznamená India. V roku 2050 tam bude žiť 1,6 miliardy ľudí. India tak predbehne i Čínu, ktorá bude mať v rovnakom čase 1,5 miliardy obyvateľov.
Až 90 percent celkovej populácie sveta bude v roku 2050 žiť v rozvojových krajinách, píše sa ďalej v správe. V súčasnosti žije v týchto krajinách 80 percent celkového počtu obyvateľov sveta.
Joseph Chamie, riaditeľ sekcie OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti, zamietol teórie, že epidémia AIDS zastaví rast, či dokonca zredukuje počet obyvateľov Afriky. Podľa správy má počet Afričanov do roku 2050 narásť zo súčasných 794 miliónov na dve miliardy.
Výraznému poklesu počtu obyvateľov budú naopak čeliť rozvinuté priemyselné krajiny, najmä Nemecko a Japonsko. Do polovice tohto storočia klesne nemecká populácia o 14 percent, uvádza sa v správe. Do tohto údaja nebol zaradený približný počet migrantov, avšak v správe je predpoklad, že medzinárodná migrácia v 21. storočí spôsobí zvýšenú etnickú a kultúrnu rôznorodosť v priemyselných krajinách.
V priebehu piatich desaťročí pribudne v Spojených štátoch klasickej cieľovej krajine emigrantov asi 80 miliónov ľudí, najmä vďaka imigrácii, predpovedá správa.
Výrazne stúpne tlak na pozemské zdroje. Správa varuje, že tretina svetovej populácie už dnes žije v krajinách s akútnym nedostatkom pitnej vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.