poisťovne," konštatovala na tlačovej besede odborná garantka neštátneho zariadenia Centra zdravia MUDr. Milada Kormaňošová, ktoré sa v Košiciach zaoberá diagnostikou a liečbou pacientov alternatívnymi spôsobmi.
Ako MUDr. Kormaňošová ďalej uviedla, týmto by sa akupunktúra dostala na úroveň hradených výkonov a stala by sa prístupnou aj pre širšiu skupinu obyvateľstva.
Hradená akupunktúra má podľa nej veľký ekonomický prínos, nakoľko diagnostika je neinvazívna, liečba je nezaťažujúca nemá vedľajšie efekty, no šetrí najmä náklady súvisiace s hradením liekov.
"Domnievam sa, že zaradenie akupunktúry medzi nadštandardné výkony spočíva kvôli silnému lobingu farmaceutických firiem," uviedla.
V Centre zdravia realizovali celkovo vyše 4000 liečebných procedúr, v rámci ktorých liečili približne 400 pacientov, z ktorých sa až 80 percentám zlepšil zdravotný stav. Podľa MUDr. Kormaňošovej najlepšie výsledky dosiahli pri liečbe detskej mozgovej obrny, poruchách imunity, urologických, gynekologických chorobách a dýchacích ciest, resp. nervového a tráviaceho systému.
Vzhľadom k tomu, že vo viacerých štátoch EÚ sa akupunktúra prepláca, opýtali sme na Ministerstve zdravotníctva, akú šancu majú pacienti, ktorí sú kompatibilný s touto liečebnou metódou uhrádzať úkony cez poisťovne.
"V súvislosti s nastávajúcou novelizáciou liečebného poriadku, odporúčame takýmto zariadeniam, aby sa obrátili so žiadosťou na Ministerstvo Zdravotníctva (MZ) o zaradenie takýchto úkonov medzi hradené. Ak takáto žiadosť príde na MZ, posúdi sa a zváži, či budú, alebo nebudú uvedené úkony preplácané. Čo sa týka údajného lobingu farmaceutických firiem, myslím si, že úkony neboli zaradené medzi nadštandardné kvôli tejto skutočnosti," uviedol riaditeľ odboru pre styk s verejnosťou MZ SR Martin Urmanič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.