politickú zodpovednosť za prijatie reformy verejnej správy. V prípade nepriechodnosti variantu 12+12 v parlamente žiadajú demokrati predsedu vlády, aby spojil hlasovanie o reforme s hlasovaním o dôvere jeho vláde.
Ako uviedol ich šéf Ľ. Kaník, poslanci za DS urobia všetko preto, aby reforma verejnej správy bola prijatá podľa návrhu vládneho splnomocnenca a zároveň exčlena strany V. Nižňanského. Zamyslieť nad sebou by sa podľa neho mali najmä vrcholové orgány SDĽ a SOP, ktoré zrazu začali podporovať variant 8+8... Ako ďalej Kaník zdôraznil, reforma verejnej správy sa môže stať najvýznamnejším počinom súčasnej Dzurindovej vlády. Skutočná reforma však nastane iba v prípade, ak sa zabezpečí prenos kompetencií, právomocí a peňazí zo štátnej správy na samosprávu.
Predseda DS stále trvá na myšlienke vzniku predvolebnej trojkoalície KDH, DS a SDKÚ. Všetky strany majú podľa neho osamote takú "silu", že ani jedna z nich nie je schopná vyhrať voľby. Zjednocovanie strán napravo od stredu nie je témou týchto dní, skôr sa o tom bude rozhodovať až na prelome rokov. "Ak sa slovenská pravica nedohodne pred voľbami aspoň na spoločnej kandidátke, dopredu môžeme odovzdať vládu Ficovi s Mečiarom a odsúdiť sa do úlohy politickej opozície."
Piatkové zrušenie dedičskej dane v NR SR bolo podľa Ľ. Kaníka ich prvým príspevkom k zmene daňového zaťaženia. Demokrati chceli touto novelou odbremeniť od platenia dane najmä nízkopríjmové kategórie, pričom výhrady ministerky Schmögnerovej o tom, že najväčší osoh z jej zrušenia budú mať "poctiví privatizéri z HZDS", považuje za absolútne neopodstatnené. Kaník si nerobí ťažkú hlavu ani z toho, že proti prijatiu Langošovej novely hlasovali poslanci SDĽ a Dzurindovej SDKÚ, avšak podporilo ju HZDS. "Sme sklamaní postojom SDKÚ... Ak však zákon našiel podporu aj medzi poslancami opozície, vidíte, že bol dobrý..."
Nedávny úspech v NR SR povzbudil demokratov natoľko, že už na májovej schôdzi predložia vlastný poslanecký návrh na zníženie dane z príjmu fyzických a právnických osôb, a to aj napriek ostrému nesúhlasu ministerky financií B. Schmögnerovej. "Žiaľ, pani ministerka si neuvedomuje, že svojím tvrdohlavým postojom prispieva len k zvýšeniu rozpočtového schodku. Sme presvedčení, že to síce myslí dobre, lenže výsledný efekt sa míňa účinkom."
Predseda nevie o žiadnych oponentoch, ktorých by mal vo vnútri strany. Aj piati Kaníkovi nie príliš naklonení poslanci vraj robia koordinovanú politiku s vedením strany. "Predtým sme riešili problémy, ktoré zaujímali iba ľudí v strane. Teraz však už len tie, ktoré trápia bežných ľudí," pochvaľuje si predseda DS, podľa ktorého by túto zmenu kurzu mali demokrati už čochvíľa pocítiť na svojich preferenciách.
Republiková rada zároveň prijala po zohľadnení pripomienok aj etický kódex funkcionára DS a taktiež uložilo okresným predsedom, aby postupne začali vyberať vhodných kandidátov pre voľby do VÚC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.