investori nehrnú. Podľa zákona je podmienkou na uplatnenie päťročných daňových prázdnin je investícia v minimálnej výške 4,5 milióna Eúr a v okresoch s mierou nezamestnanosti prevyšujúcou desať percent, 3 milióny Eúr.
"Kriticky sa pozerám práve na podmienku minimálnej investície, ktorú musí zahraničný investor splniť, aby mohol využiť päťročné daňové prázdniny," uviedol Thomas Mergler, konateľ spoločnosti BSH Drives & Pumps, ktorá je s takmer štvormiliardovým obratom jednou z najväčších a najúspešnejších firiem v oblasti strojárskeho priemyslu na Slovensku. "Mnoho firiem, s ktorými ako dodávateľmi spolupracujeme, nie je schopných túto podmienku splniť. Suma je podľa môjho názoru príliš vysoká na prilákanie zahraničného malého, alebo stredného podnikateľa. To sú schopní len veľkí investori. Hospodárstvo na Slovensku však stojí nielen na veľkých nadnárodných spoločnostiach ako U.S. Steel, Siemens či Volkswagen. Základ tvoria práve malé a stredné podniky," vysvetlil T. Mergler.
Pomôcť prilákať aj malých a stredných investorov malo rozhodnutie vlády z mája minulého roka, znížiť dolnú hranicu základného imania pri novozakladanom podniku s minimálne 75-percentnou zahraničnou majetkovou účasťou na 100 a 50 mil. Sk, v závislosti od nezamestnanosti v regióne. Trvanie daňových prázdnin sa predĺžilo z päť na desať rokov. Zákon o dani z príjmov sa však zásadným spôsobom nezmenil. "Ak chcete na Slovensko prilákať investorov a presvedčiť ich, že podnikať tu sa oplatí viac ako v Česku a Maďarsku, musíte vytvoriť atraktívnejšie podmienky. To znamená minimálne desaťročné daňové prázdniny, vybudovanú infraštruktúru, minimálnu korupciu, stabilný politický systém, lepšiu vymožiteľnosť práva. Zahraničný investor neprináša len peniaze, ale omnoho viac", uviedol T. Mergler.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.