a rovnaké percento predstavujú dokázateľne zdraví ľudia. Pritom rastie počet tých, ktorí zneužívajú psychoaktívne látky vrátane alkoholu, kávy, cigariet a drog, ako aj osôb dopúšťajúcich sa trestných činov.
Podľa názoru prednostu košickej Psychiatrickej kliniky Jozefa Kafku chýbajú štatisticky hodnoverné čísla, mapujúce presný počet ľudí s psychickými poruchami. Ako pri príležitosti sobotňajšieho Svetového dňa duševného zdravia dlhoročný odborník v oblasti terapie duševných chorôb povedal, psychická záťaž ľudí je úzko prepojená s rastúcimi spoločenskými problémami.
Dvadsiate storočie bolo podľa Kafku dramatické, riskantné až krízové. Ľudské osudy poznačili dve svetové vojny, všeobecný rast agresie a napätie vyvolávajúca úzkosť. "Ak spomínané vnútorné stavy sa dajú často zmierniť drogami, nie je prekvapujúce, že došlo k rozšíreniu ich užívania," poznamenal expert.
Kafka upriamil pozornosť na fakt, že nezvyčajný obrat vo svojej tradičnej forme i postavení v spoločnosti prekonala rodina. Pripomenul, že sa znižuje početnosť detí v rodine, pribúdajú takzvané dvojkariérové rodiny, v ktorých je dieťa "čímsi naviac". Poukázal na meniace sa postoje k sexualite a jej benevolentnejšie ponímanie, čo dotvára faktory, ktoré prispievajú k zníženiu odolnosti na určité poruchy i schopnosti adekvátne sa správať.
Za závažnejšie považuje prednosta Psychiatrickej kliniky ekonomické činitele, ktorých dôsledkom je nezamestnanosť najmä mladých ľudí i fenomén bezdomovstva. Následkom toho sú podľa jeho slov špecifické poruchy, donedávna na Slovensku takmer nepoznané, vrátane častejšej tendencie k samovraždám s ekonomickým motívom. Dodal, že mení sa aj číselný pomer liečených žien a mužov na klinike. Kým v minulosti to bolo desať mužov k jednej žene, v súčasnosti je to pomer šesť ku štyrom, pričom sa znižuje vekový priemer pacientov. "K nevyváženosti ekonomických vzťahov sa pridáva zameranie ľudí často iba na materiálne hodnoty, čím stagnuje rozvoj medziľudských vzťahov a duchovných hodnôt," zdôraznil profesor Kafka.
Odborná úroveň psychiatrov na Slovensku je podľa jeho názoru porovnateľná s úrovňou ich zahraničných kolegov. Rozdiely, už aj v rámci Slovenska, sa prejavujú v nedostatočnom technickom a prístrojovom vybavení psychiatrických pracovísk. Ako povedal, chýbajú lôžkové zariadenia, moderné sanatóriá, denné stacionáre i krízové centrá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.