ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozefa Macejku "čaká možno ešte dnes". Dočkal sa ho a aj dohodol s ministrom a jeho poradcom Ondrejom Vaľom stretnutie v Prešove. Stretnutie, na príprave ktorého sa podieľala aj miestna organizácia SDKÚ v Stropkove, J. Šimko využil na rokovanie o zrušení prevádzky SAD v ich meste, ktoré nariadil riaditeľ odštepného závodu SAD vo Vranove nad Topľou k 1. júnu. Stropkovčania s tým nie sú spokojní a zástupcovia OÚ už rokovali s podnikovým riaditeľom SAD v Humennom Jánom Cerulom, ktorý im prisľúbil pomoc pri hľadaní iného riešenia.
Vedenie odštepného závodu SAD vo Vranove nad Topľou toto riešenie navrhlo ako racionalizačné opatrenie, ktorým by sa ušetrilo okolo sedem miliónov korún na prevádzkových a mzdových nákladoch. Lenže týmto opatrením by v stropkovskej prevádzke SAD prišlo o prácu 16 ľudí. Ešte podstatnejšie je to, že Stropkovčania sa na podobné kroky pozerajú s veľkou nedôverou. "Takéto opatrenia robia zlé meno medzi obyvateľmi okresu, ktorí ho vnímajú ako to, že sa opäť niečo u nás ruší," vyjadril sa pre náš denník zástupca prednostu OÚ v Stropkove Peter Lofaj, ktorý sa taktiež zúčastnil rokovania s ministrom dopravy. Práve vysoká miera nezamestnanosti v okrese bola popri iných odborných dôvodoch jedným z argumentov pri rokovaní s ministrom dopravy. Zároveň zástupcovia OÚ v Stropkove ministrovi dopravy a jeho poradcovi predložili petíciu proti zrušeniu stropkovskej prevádzky SAD, ktorú podpísali starostovia obcí okresu. "Minister dopravy zaujal stanovisko k tomuto problému v tom zmysle, že v podstate tiež nesúhlasí s tým, aby sa rušila jedna prevádzka a ostatné zostali. Treba buď zrušiť všetky alebo spoločne šetriť. Minister dopravy taktiež nesúhlasí s tým, aby sa šetrenie robilo na úkor jednej prevádzky. Viac - menej máme jeho stanovisko, že sa bude snažiť tento proces zastaviť a podnikne patričné kroky, aby sa rušenie prevádzky SAD v našom meste nekonalo," dodal P. Lofaj.
Stropkovčania na rokovaní s ministrom dopravy argumentovali aj ekonomickými ukazovateľmi, pretože štátna dotácia na jeden kilometer v minulom roku v rámci stropkovskej prevádzky SAD predstavovala iba 3,18 korún, ale v Medzilaborciach to bolo 6,9 koruny, v Snine 7,04 koruny a v Humennom 5,68 koruny. "Nejde nám do hlavy, že keď sa hovorí o ekonomike, neberú sa do úvahy ekonomické výsledky. Veď ekonomika v našej prevádzke SAD nebola zlá. Skôr naopak," dôvodil P. Lofaj. Problematikou rušenia či nerušenia prevádzky SAD v Stropkove sa bude dnes zaoberať aj podnikové vedenie SAD v Humennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.