Veľkonočné sviatky sú oslavou znovuzrodenia. Azda preto v našich zemepisných šírkach aj oslavou návratu slnka a teplejších dní, oživovania prírody,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zrodu nového života, jeho rastu, ódou na mladosť. Počas sviatočných dní máme k sebe bližšie a na sviatky aj návštevy máme okrem prestretého stola tiež slávnostne nachystaný a vyzdobený byt. Najvhodnejšie práve kvetinovou výzdobou.
Okrem tradičných symbolov jari, vŕbových bahniatok nás v záhradách a parkoch vítajú krokusy, tulipány, narcisy, voňavé fialky, zlatý dážď i nedočkavé halúzky marhúľ a broskýň. Práve táto záplava žlte, sviežej zelene, modrých, fialových a ružových tónov až po červeň tulipánov nás inšpiruje preniesť si časť tohoto spektra do bytu.
Najkrajšie kvetinové kompozície pripravíme práve z toho, čo si prinesieme zo záhrady. Nie je dobré spájať vychádzky do prírody s lovom rastlinných trofejí. Mnohí zanechajú po sebe púšť, ktorá kalí radosť ostatným, halúzky a kvety stihnú zvädnúť, kým ich prinesieme z túry domov a tým celý lov stráca zmysel. Okrem toho, mnohé, aj v povedomí bežné snežienky, sú chránené, prípadne sa pohybujeme v chránenom prostredí.
Kytice môžeme ladiť v jednom tóne, napríklad výberom žiarivých zlatistých druhov, menšie kytičky v modrej harmónii oživené ružovo rozkvitnutou halúzkou či bielymi konvalinkami s jemne vykrojovanými hlávkami, alebo všetko poskladajme do dúhovej kompozície rozličných farieb, tvarov a pôvodu.
Rezané kvety môžeme vložiť do priehľadných sklených nádob a potravinárskou farbou doladiť aj odtieň vody. Podľa zvolenej farebnosti môžeme zakomponovať medzi zlatožlté narcisy a žlté a červené tulipány nezrelé zelené citróny, na halúzky zlatého dažďa alebo ružovej marhule zavesíme jednofarebné vajíčka či ešte lepšie decentne zdobené kraslice. Doplňme ich trebárs malými plyšovými figúrkami kuriatok, zajačikov a iných symbolov rozvíjajúceho sa života.
Na spestrenie, napriek opatrnému prebúdzaniu jari, oživíme kompozície halúzkami čerešní, orgovánu a ďalších bielo a ružovo kvitnúcich krov. Najmä v južnejšie položených oblastiach by v byte mali halúzky o sedem až desať dní rozkvitnúť, zvlášť keď si vyberieme väčšie púčiky. Drobnejšie kvietky vyniknú v jednofarebných bielych, modrých, žltých nádobách. Môžu to byť vyššie vázičky, ale aj šálky s uškom. Väčšie kompozície nestratia svoj účinok ani v nádobách so vzormi. Hlavičky kvetov s kratšími až krátkymi stopkami vyniknú v nízkych širokých nádobách alebo aj v sklených pohároch.
Rastliny vytvoria príjemné kompozície alebo si urobíme večne živé kytičky, keď ich aj s cibuľami a koreňmi presadíme do menších kvetináčov. Tie pokojne vložme do debničky z drevených plátkov (na prenášanie jahôd), položme na čistú peknú tehlu, či skombinujme s drevenými doplnkami. Iba na obdobie sviatkov natlačíme kvety aj s koreňmi do nádob hustejšie a tieto trsy porozkladáme po stole a poličkách. Pridáme drôt a vytvoríme z neho oblúk, o ktorý ovinieme rozvíjajúce popínavé druhy, napríklad brečtan. Takto nám vydržia aj po sviatkoch a po odkvitnutí ich vrátime do prírody.
Do širších nižších nádob si včas pripravíme veľkonočný "trávnik". Poslúži nám aj keramický väčší plytký tanier alebo miska pastelovej farby. Tenšiu vrstvu vaty zalejeme vodou a posypeme ju zrnom obilia, prípadne režuchou. O sedem až desať dní vyrastie sýtozelený koberec na ktorý poukladáme farebné vajíčka doplnené o figúrky zvieratok. Rast urýchlime, keď nádobu postavíme k južne orientovanému oknu, k radiátoru. Keby bol trávnik vyšší, jednoducho ho zostriháme a prebytočný zvyšok mladej režuchy ozdobí a dochutí maslový chlieb. Nezabudnime dopĺňať odparenú vodu. Podobne môžeme použiť v nižšom kvetináči dopestovanú pažítku, tiež výbornú pochúťku.
Autor: Ľubomír Šimna
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.