dlžníkov, výzvu na uhradenie podlžností, vôbec nič sa nestalo. Nemocnice svoje dlhy nezaplatili a vodárne im vodu neprestali dodávať. Nikto nič iné ani nečakal.
"Odkedy sme fakultným nemocniciam zaslali spomínané výzvy, neobdržali sme od nich žiadne zvýšené úhrady. Takže sme tam, kde sme boli. Dlhy Fakultnej nemocnice L. Pastera predstavujú z dnešnému dňu 14,8 milióna Sk a dlh FNsP 40,5 milióna korún. Jediné, čo nám prišlo, bol list riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP, ktorý verí, že k odstávkam vody napokon nedôjde," rozhovoril sa včera riaditeľ košického závodu Východoslovenských vodární a kanalizácii Ing. Rudolf Kočiško.
"Vážime si Vašu doterajšiu takmer bezmednú toleranciu voči našim záväzkom po lehote splatnosti za vodné a stočné, zároveň chápeme aj Váš postoj vyjadrený v liste zo dňa 19.3., ktorý bol iste vynútený začínajúcou druhotnou platobnou neschopnosťou vo Vašom závode. O obmedzení dodávok vody pre našu nemocnicu a následkoch s ňou súvisiacich sme informovali aj nášho zriaďovateľa - Ministerstvo zdravotníctva SR - ešte v deň doručenia. Dovoľujeme si Vás informovať, že vrámci systémového oddĺženia nemocníc zo strany vlády môžeme pristúpiť k úhradam našich dlhov po lehote splatnosti až po 15. apríli bez toho, aby sme sami totálne paralyzovali prevádzkový chod nemocnice. Očakávame vašu veľkorysosť a veríme, že riešenie celého reťazca a zadlženosti na vládnej úrovni eliminuje Váš zámer obmedziť dodávku vody pre našu nemocnicu," konštatuje podľa neho vo svojom liste adresovanom vodárňam riaditeľ FNsP Košice MUDr. Róbert Roland. Ing. Kočiško problémy tejto i ďalších nemocníc ako človek chápe, no ako riaditeľ závodu ich len nútene toleruje.
"Opäť môžem pripomenúť, že podľa klauzuly z porady vedenia ministerstva máme vymáhanie pohľadávok za vodné a stočné v rezorte zdravotníctva uplatňovať všetkými dostupnými formami. V zmysle vyhlášky po dvoch fakturačných obdobiach, ak odberateľ nezaplatí, môžme ho odpojiť od vody. Zákon je na našej strane. Aj keď ako človek uznávam, že odpojiť nemocnicu od vody nie je najetickejšie, ako riaditeľ musím trvať na svojom. Ak nemáme pristúpiť ku krajným riešeniam, ostáva nám iba veriť, že vláda nájde spôsob, ako situáciu vyriešiť. Pretože ak to takto pôjde ďalej, aj my sa dostaneme do situácie, kedy nebudeme mať na elektriku či chemikálie, skrátka na bežnú prevádzku. Potom budeme musieť začať regulovať dodávky vody, čo tak či tak obnáša isté hygienické riziká a obmedzí to všetkých občanov i našich odberateľov," zdôraznil Ing. Kočiško, podľa ktorého sú to práve nemocnice, ktoré ohrozujú širokú verejnosť tým, že nesplácajú svoje podlžnosti.
"Minister zdravotníctva tvrdí, že štátne podniky by sa odpojením nemocníc od médií dopustili trestného činu všeobecného ohrozenia, to sa však nedá nazvať inak ako neférovým nátlakom. Nemocnice sú totiž tie, ktoré neuhrádzajú fakúry... Ale ukazuje sa, že sa problémom konečne začal niekto seriózne zaoberať, aspoň to tak vyzerá po marcovom jednaní ministrov. Tí hľadajú spôsob riešenia pohľadávok vo vzájomnom započítania si záväzkov štátnych podnikov, do 15. apríla by sa táto záležitosť mala nejako vyriešiť. No problém je v tom, že my (Východoslovenské vodárne a kanalizácie) štátu nič nedlžíme. Riadne platíme aj odvody za svojich zamestnancov, takže neiet čo započítať. Ale videl by som možnosť riešenia tejto situácie, keby sme my nemuseli odvádzať poplatky za znečistenie odpadových vôd ministerstvu životného prostredia, prípadne peniaze do fondov zdravotného, sociálneho a dôchodkového zabezpečenia a tieto vrámci vzájomných zápočtov kompenzovať s nemocnicami. Avšak to by muselo byť vecou dohody, inak by sme tým porušovali zákon," dodáva Ing. Kočiško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.