objavila v súvislosti s jeho poslednou knihou, do slovenčiny preloženou pod názvom Na márne kúsky. "Už sa teším na to, ako budem na Kajmaních ostrovoch len odpočívať a na brehu mora čítať knihy."
Milión kníh osemdesiatročného spisovateľa sa predal aj na Slovensku. To bol dôvod, aby si Francis prevzal včera v bratislavskom hoteli Perugia cenu vydavateľstva Slovenský spisovateľ za najpopulárnejšieho spisovateľa. Francisovou partnerkou bola Hana Zelinová, ktorej sa predalo 600-tisíc kníh.
"To snáď nie je možné, veď ako viem, Slovákov je len niečo viac ako päť miliónov, takže na taký počet je to fantastický náklad," potešene vravel spisovateľ, ktorý je napriek pokročilému veku a Parkinsonovej chorobe veľmi bystrý a čulý.
"Vlani sa ma veľmi dotkla smrť mojej milovanej manželky Mary, ktorá bola mojou oporou a aj spolupracovníčkou pri písaní detektívok," pokračoval Francis.
Poprel, že by autorkou jeho románov bola ona, ako sa to snažia tvrdiť jeho neprajníci.
"Samozrejme, že sa podieľala na ich tvorbe a redigovaní, ale veď my sme boli ako jedna bytosť, ktorá rozmýšľa a koná spoločne."
Z džokeja spisovateľ
"V roku 1962 prišiel za mnou nakladateľ a navrhol mi, aby som napísal detektívny román z dostihového prostredia. Neveril som si, ale ešte v tom istom roku vyšla Smrť favorita (Dead Cert), ktorá sa u čitateľov stretla s priaznivým ohlasom. To ma povzbudilo a stal som sa spisovateľom," spomína Dick Francis.
Tomuto osudovému rohodnutiu však predchádzala hviezdna kariéra džokeja. Ostatne, rodinné zázemie inú možnosť ani nepripúšťalo. Jeho otec i starý otec boli amatérskymi prekážkovými jazdcami a venovali sa chovu koní. Profesionálnym džokejom sa Francis stal už v pätnástich a čakalo ho 450 víťazstiev. Azda najvypätejšiu situáciu zažil v roku 1956, keď na svetoznámych dostihoch Veľkej národnej v Aintree pri Liverpoole štartoval ako v hlavný favorit na chrbte desaťročného valacha Devona Locha zo stajne jej veličenstva kráľovnej.
"Dvadsať yardov pred poslednou prekážkou som vedel, že Devon Loch Veľkú národnú vyhrá. To bol môj veľký okamih. Prežíval som, aký je to pocit vyhrať slávne dostihy, a to napriek tomu, že som ešte nezvíťazil. Nič z toho, čo sa stalo potom, túto spomienku nevymaže," napísal neskôr v monografii Šport kráľovien.
V znamení koní
Dick Francis sa stal zakladateľom a zároveň i zavŕšiteľom detektívky z dostihového prostredia. Opísal ho s takou presvedčivosťou, že ho prijímajú džokeji, ale i policajti. Ocenil ho aj šéf slovenských vyšetrovateľov generál Jaroslav Ivor a Francisovi včera udelil medailu, ktorá spisovateľa menovala za prvého slovenského vyšetrovateľa so špecializáciou na dostihovú problematiku.
"Vždy som sa snažil, aby fakty boli presné," hovorí Francis. "Ak niečo ponecháte na náhodu, môže sa vám to vypomstiť. Dával som prednosť tomu, aby môj hlavný hrdina - teda vyšetrovateľ - pochádzal z iného prostredia, než dostihového. Časom som zistil, že dávam prednosť individuálnemu vyšetrovaniu, a tak som si zachoval odstup."
Dick Francis prišiel na Slovensko v nedeľu popoludní a zúčastnil sa na jarných dostihoch v Petržalke. Samozrejme, v sobotu nevynechal Veľkú národnú v Aintree pri Liverpoole.
"Bola to srdcervúca dráma. Víťazom sa prekvapujúco stal Red Marauder sedlaný džokejom Richardom Guestom. Čo však bolo neuveriteľné: dostihy dokončili zo štyridsiatich koní len štyri! Podmienky boli hrozné. Tri dni pršalo a z pretekov sa stalo peklo. Bože, to by bol námet na román!"
Felix Francis: Rodičia boli skvelý tím
Pred niekoľkými rokmi vydal Graham Lord neautorizovaný životopis Dicka Francisa, v ktorom tvrdí, že autorkou Francisových románov je jeho žena Mary. Dokladal to faktmi z ich života, podľa ktorých Dick už ako pätnásťročný odišiel zo školy a bol veľmi slabý v angličtine, takže by nebol schopný sám napísať knihu, zatiaľ čo jeho manželka Mary získala univerzitný diplom z francúzštiny a angličtiny.
"Je to výmysel," zareagoval v rozhovore Francisov mladší syn Felix, ktorý je jeho manažérom a sprevádza ho na návšteve Slovenska. "Bol to skvelý tím, v ktorom bol otec lídrom. Keď mama v septembri minulého roku zomrela, bol to pre neho a, samozrejme, aj pre nás veľký šok. O tom, že nebude písať, sa rozhodol ešte pred jej smrťou. Shattered vyšiel už v máji, teda v čase, keď mama ešte žila. Venovali ho britskej kráľovnej matke a na oslave oficiálne oznámili odchod z literárnej scény. Tešili sa, že už budú len odpočívať a čítať knihy."
Ďalší program Dicka Francisa pokračuje v Topoľčiankach, kde navštívi žrebčinec a potom bude v Nitre podpisovať knihy. Dopoludnia by však chcel absolvovať vyhliadkový let helikoptérou ponad Bratislavu. "Dúfam, že bude pekné počasie," povedal Francis a pozrel sa na upršané nebo. "Bola by to škoda. Ktovie, či sa sem ešte vrátim?"
Dick Francis
Narodený: 31. októbra 1920 vo Walese
Prvé literárne dielo: Šport kráľovien (autobiografia, 1957)
Počet románov: 44
Prvý detektívny román: Smrť favorita (Dead Cert, 1962)
Posledný román: Na márne kúsky (Preložil Pavel Vilikovský, Slovenský spisovateľ, 2000)
Prvý román v slovenčine: V ráme, Minimálna šanca, V poslednej chvíli (Slovenský spisovateľ, 1980)
Literárne ceny: Rad britského impéria (1984, 2000), Strieborná (1965) a Zlatá (1980) dýka Britskej asociácie detektívnych autorov, Cena Edgara Allana Poa (1970, 1981, 1996), titul Grand Master udelený Zväzom amerických autorov detektívnych románov - MWA (1996)
Preklady: Francisove detektívky boli preložené do 35 jazykov a vyšli v celkovom náklade 60 miliónov výtlačkov
Autor: Ľudo PETRÁNSKY & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.