konsolidovanej báze. To znamená, že pri vykazovaní hospodárskych výsledkov sa nebude brať do úvahy len zisk alebo strata materskej firmy - banky, ale aj dcérskych spoločností. Táto zmena by mala zabezpečiť objektívnejší pohľad na hospodárenie bánk, keďže niektoré doteraz presúvali svoju neefektívnosť na "dcéry". Návrh novely zákona o bankách schválila vláda koncom minulého mesiaca a do platnosti by sa mal dostať ešte v priebehu tohto roka.
Nový zákon prinesie nové prvky do výkonu bankového dohľadu. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Viliama Vaškoviča pomôže predchádzať vzniku možných bankových rizík, keďže významným spôsobom upraví preventívne, ale aj represívne opatrenia bankového dohľadu. Napríklad vďaka priebežným štvrťročným účtovným závierkam bude môcť bankový dohľad na základe priebežných informácií pružnejšie reagovať.
Zákon zároveň presne vymedzuje, v ktorých prípadoch Národná banka Slovenska bude musieť uvaliť nútenú správu alebo odobrať licenciu. Ak kapitálová primeranosť banky klesne pod osem percent a banka nebude plniť ozdravný program, dostane sa do nútenej správy. Do nej sa môže dostať aj banka s kapitálovou primeranosťou nižšou ako štyri percentá, v prípade prepadu pod dve percentá prichádza o licenciu.
Prevencia je posilnená aj opatreniami stanovujúcimi povinnosti a zodpovednosti štatutárnych orgánov, interných kontrolných orgánov, ako aj externého auditu. Audítori v bankách budú musieť zo zákona oznamovať bankovému dohľadu dôležité skutočnosti zistené pri preverovaní účtovných výkazov.
V oblasti represívnych opatrení zaviedla novela zákona možnosť uložiť pokutu členom predstavenstva, členom dozornej rady alebo vedúcim zamestnancom až do výšky jedného milióna. S pokutou nad 500-tisíc je pritom spojené aj odvolanie z funkcie. Všetky tieto opatrenia by podľa Vaškoviča mali prispieť k zlepšeniu hospodárenia bánk a k dokončeniu približovania sa slovenského bankového systému k legislatíve Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.