hebrejského štátu.
"Počas môjho trojtýždňového pobytu v Izraeli ma príslušný predstaviteľ bezpečnosti na izraelskom ministerstve obrany vypočúval 50 hodín. Prišiel som vypovedať dobrovoľne," uviedol Izraelčan Cohen, ktorý žije v USA, pre izraelský verejnoprávny rozhlas. Cohen napísal o izraelskom jadrovom programe knihu pod názvom Izrael a bomba. Autor publikácie zdôraznil, že je pripravený vrátiť sa prípadne do Izraela a odpovedať na otázky vyšetrovateľov. Preňho je dôležité neprerušiť zväzky s Izraelom, aby sa mohol zapojiť do diskusií o problematike jadrového programu, o ktorom by sa raz mohlo debatovať verejne. Cohen sa domnieva, že o jadrovom programe možno diskutovať bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť krajiny.
Podľa izraelských médií zodpovední činitelia podozrievajú Cohena z vyzradenia tajných informácií o jadrovej výzbroji Izraela. Denník Haarec nedávno informoval o tom, že izraelský premiér Ariel Šaron chce udržať tajomnosť a neurčitosť informácií o izraelskej jadrovej výzbroji. Izrael sa nepripojil k dohode o nešírení jadrových zbraní, ktorá predpokladá aj medzinárodnú inšpekciu v jadrových zariadeniach.
Izrael disponuje dvoma jadrovými centrálami v Dimone v Negevskej púšti a v Nahal Soreku, ktorý sa nachádza južne od Tel Avivu. Židovský štát nikdy verejne nepripustil, že má v arzenáli aj jadrové zbrane, ale zahraniční experti predpokladajú, že má k dispozícii 200 jadrových hlavíc, ktorými môžu byť vybavené strely so stredným a dlhým doletom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.