Európskej únie (EÚ). Jeho hlavnou udalosťou je podpis stabilizačnej a asociačnej dohody s Macedónskom, ktorá dá tejto balkánskej krajine postavenie potenciálneho kandidáta na členstvo v EÚ.
Dohoda zaviaže Macedónsko k rešpektovaniu demokracie, vlády zákona a ľudských práv a zabezpečí voľný prístup prakticky všetkým macedónskym výrobkom na trhy únie. Podobne ako v prípade asociačných dohôd s kandidátmi, aj tento dokument predpokladá asymetrickú liberalizáciu obchodu - EÚ otvára svoj trh rýchlejšie, zatiaľ čo Macedónsko bude clá a iné ochranné opatrenia odbúravať pomalším tempom.
Ministri zahraničných vecí pätnástky hodnotili aj pokrok dosiahnutý v prístupových rokovaniach s 12 kandidátskymi krajinami. Komisia na rokovanie predložila informačný materiál, v ktorom zhŕňa počet otvorených a uzavretých kapitol s každou krajinou a sľubuje, že vypracuje všetky návrhy spoločných rokovacích pozícií podľa tzv. cestovnej mapy z decembra minulého roku. Tá predpokladá, že rokovania s najlepšími kandidátmi by sa mali uzavrieť do konca roku 2002.
Rada pre všeobecné záležitosti, ako sa schôdzka šéfov diplomacií oficiálne nazýva, schválila fínskeho generála Gustava Hägglunda za predsedu Vojenského výboru EÚ, ktorý je jedným zo stálych orgánov spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky pätnástky. Jeho funkčné obdobie bude trvať tri roky.
Večer sa v Luxemburgu uskutočnilo na ministerskej úrovni stretnutie krajín tzv. severnej dimenzie, ktorá okrem členov EÚ združuje Estónsko, Island, Litvu, Lotyšsko, Nórsko, Poľsko a Rusko.Dnes je na programe zasadnutie Rady spolupráce EÚ-Rusko, ktoré bude venované najmä ekonomickým otázkam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.