strany ľavého stredu Perú Posible (PP). Pretože nezískal absolútnu väčšinu hlasov, stretne sa v druhom kole koncom mája alebo začiatkom júna s druhým najúspešnejším kandidátom z kola prvého, ktorým bude pravdepodobne exprezident Alán García.
Ako v Lime oznámil hovorca ústrednej volebnej komisie ONPE, 55-ročný Toledo, v USA vyštudovaný ekonóm s indiánskymi koreňmi, získal 36,4 percenta hlasov. Sociálnodemokraticky orientovaný García z Revolučnej americkej ľudovej aliancie (APRA) dostal 25,7 percenta hlasov.
Kresťanskej demokratke Lourdes Floresovej z pravicovej koalície Národná jednota odovzdalo svoj hlas 24 percent voličov. Uvedené čísla sa zakladajú na sčítaní 12 percent odovzdaných hlasov a zodpovedajú aj odhadom rôznych inštitútov a skupiny nezávislých pozorovateľov Transparencía.
"Dnešným víťazom bolo Peru," vyhlásil Toledo v Lime pred stovkami svojich prívržencov po oznámení čiastkových výsledkov. "Získali sme viac hlasov a viac demokracie, aj keď nemáme 51 percent."
Francúzsko odsúdilo alžírskeho teroristu na osem rokov väzenia
Paríž (TASR) - Na osem rokov väzenia nepodmienečne za spolčovanie sa v zločineckej organizácii s teroristickými cieľmi odsúdil trestný súd v Paríži Kanaďana alžírskeho pôvodu Fátiha Kámila (40). Jeho cieľom bolo vykonať v roku 1996 bombové útoky vo Francúzsku. Súd v Paríži odsúdil aj 21 ďalších členov Kámilovej siete.
Kámil bol obvinený aj z toho, že zorganizoval ďalšie siete v Taliansku, Turecku, Kanade, Belgicku a vo Veľkej Británii, aby mohol ubytovať, vyzbrojiť, zásobovať a dodať falošné doklady fundamentalistickým povstalcom. Jedným z bodov obžaloby bolo aj členstvo vo francúzsko-alžírskej skupine - prezývanej aj gang z Roubaix, ktorá v roku 1996 prepadla niekoľko bánk v severnej časti Francúzska.
Alžírčana Ahmada Risáma (33), ktorého zatkla v decembri 1999 polícia v americkom meste Seattle so 60 kilogramami výbušnín, odsúdil súd v Paríži v neprítomnosti na päť rokov väzenia. Risám je teraz vo väznici v USA, uzatvára francúzsky denník Le Figaro.
Austrálska vláda chce investovať do lukratívnych slimačích fariem
Canberra (TASR) - Austrálskym farmárom sa rysuje nové lukratívne podnikateľské odvetvie. Slimáky zatiaľ nie sú v Austrálii tou pravou delikatesou, ale austrálska vláda je rozhodnutá "prebudiť" chuťové bunky na jazykoch svojej populácie aj pre túto pochúťku.
Z dnes publikovanej správy Korporácie pre výskum a rozvoj dedinského priemyslu pri austrálskej federálnej vláde vyplýva, že zakladanie fariem na chov jedlých slimákov si vyžaduje relatívne nízke finančné náklady a vo svete je to veľmi žiadaná komodita.
Bude to vyžadovať vypracovanie zásadného marketingového programu aj určitej osvety, aby sa slimáky stali obľúbeným sústom aj pre samotných Austrálčanov, vyplýva zo zverejneného dokumentu.
Austrálska vláda chce začať úplne od nuly a súčasťou každej novovzniknutej slimačej farmy na kontinente protinožcov bude aj komplexný vzdelávací a marketingový program.
Zo zverejnenej správy austrálskej vlády vyplýva, že slimačia farma, ktorá za rok vyprodukuje 300 000 slimákov prinesie ročný zisk viac ako 65 000 amerických dolárov. Pritom vstupné investície predstavujú asi 15 000 dolárov.
Dopyt je najmä po slimákoch južanských (Helix aspersa) a malých šedivých slimákoch, ktorých v Austrálii považujú za škodcov.
Nákaza sa opäť šíri, zasiahla aj doteraz nepostihnuté oblasti
Londýn (TASR) - Vírus slintačky a krívačky je v Británii opäť "na koni". Po prvých optimistických prognózach, ktoré hovorili o spomalení epidémie sa však táto nákaza objavila aj v doteraz nepostihnutých oblastiach na východnom pobreží Británie.
Počas víkendu sa potvrdil výskyt slintačky a krívačky na severe rázovitého Yorkshiru, asi 60 kilometrov od najbližšieho ohniska, čo je najväčší "skok" od začiatku krízy v Británii. Ďalšie prípady sa objavili v Škótsku a vo Walese
Nečakaný prenos epidémie na veľkú vzdialenosť otriasol optimizmom vlády, ktorá si už myslela, že epidémia sa dostáva pod kontrolu. Vláda vymenovala ministra obrany Geoffa Hoona za hlavného koordinátora operácií proti šíreniu epidémie. Úlohou vojakov bude urýchlene zlikvidovať telá utratených zvierat.
Premiér Tony Blair minulý týždeň odštartoval propagačnú kampaň, ktorá mala prilákať turistov na britský vidiek. Podľa najnovšieho prieskumu však takmer dve tretiny tých, ktorí chceli stráviť veľkonočné sviatky na vidieku po posledných udalostiach svoj výlet zrušili.
Vláda je presvedčená, že jediný spôsob ako zlikvidovať slintačku a krívačku je masové vybíjanie zvierat a to do 24 hodín v ohnisku nákazy a na susedných farmách do 48 hodín.
Takmer milión zvierat v Británii už utratili, alebo sú určené na zabitie. V najpostihnutejších oblastiach armáda vyhĺbila obrovské jamy na zakopávanie dobytka, pretože jeho spaľovanie trvá príliš dlho.
Škody, ktoré epidémia spôsobila, pravdepodobne dosiahnu miliardy libier. V dôsledku nákazy slintačky a krívačky prvýkrát v povojnových dejinách Británie posunuli termín volieb.
Autor: Lima (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.