akcieschopnou stranou. Dokázali sme to jednoznačnou podporou návrhu Jána Langoša na zrušenie dane z dedičstva pre najbližších rodinných príbuzných, čo schválili poslanci parlamentu predminulý piatok," povedal nám počas svojej návštevy Popradu predseda Demokratickej strany (DS) Ľudovít Kaník.
Enormnú snahu zo strany SDĽ spochybniť tento návrh demokratov označil za nemorálnu až cynickú, pretože na vznik daňovej povinnosti v tomto prípade stačila jediná vec a tou je smrť. Najtvrdšie podľa neho táto legislatívna úprava postihovala sociálne slabších jedincov, ktorí mnohokrát museli svoje dedičstvo predať, aby mohli zaplatiť štátom požadovanú daň. Ako ďalej zdôraznil, 50-miliónový ročný prínos do štátnej pokladnice z dedičskej dane je ekonomicky zanedbateľným prínosom.
V repertoári návrhov DS figuruje tiež návrh na zníženie dane z príjmu pre právnické a fyzické osoby. Ten sa týka ako podnikajúcich osôb, tak aj zníženia daní zo závislej činnosti. „Som presvedčený, že práve vysoké daňové zaťaženie je najhlavnejšou príčinou pomalého rozvoja slovenskej ekonomiky a jednou z najdôležitejších príčin vysokej nezamestnanosti, ktorú podľa môjho názoru nie je možné riešiť vládnymi rozvojovými programami. Tie totiž neznamenajú nič iné, len prerozdelenie peňazí daňových poplatníkov, pričom po ich minutí sa skončia aj všetky pozitívne efekty. V konečnom dôsledku sú teda len maskovaním nezamestnanosti a nie jej riešením," skonštatoval.
Ako uviedol ďalej, v blízkej budúcnosti sa na Slovensku stane dominantným zamestnávateľom podnikateľská sféra a preto je potrebné zlepšiť podmienky pre existenciu podnikateľského sektoru. S tým súvisí Demokratickou stranou napádané privysoké daňové a odvodové zaťaženie. Podľa slov Ľ. Kaníka, najkomplikovanejšou časťou balíka daňových zákonov sú práve odvody. Aj preto navrhuje vykonať reformu celého sociálneho systému vrátane dôchodkového zabezpečenia. „Na zmenu tohto systému je však potrebné obrovské množstvo finančných prostriedkov. Tie je možné získať iba privatizáciou štátneho podniku SPP. Hrozí však nebezpečie, že ak v čase, keď budú k dispozícii tieto peniaze, nebudú ešte dôsledne pripravené zákony týkajúce sa dôchodkovej reformy, že vláda podľahne pokušeniu a tieto peniaze pod hlavičkou rozvojových programov jednoducho minie," tvrdí Ľ. Kaník.
Najaktuálnejšou aktivitou DS v kontexte s daňovou politikou je predloženie návrhu novely zákona o dani z príjmu na nasledujúcej parlamentnej schôdzi v máji tohto roku.
V súvislosti s budúcnosťou najmenšej z troch slovenských pravicových strán jej predseda uviedol, že v žiadnom prípade neuvažuje o fúzii s ktorýmkoľvek ďalším politickým subjektom. „Na konci roka sa však budeme vážne zaoberať otázkou vytvorenia rozumnej koalície s potenciálne najbližšími partnermi, ktorými sú KDH a SDKÚ. Našou prirodzenou ambíciou je víťazstvo v budúcoročných parlamentných voľbách, takže sa orientujeme na vytvorenie trojkoalície, ktorá má šancu získať 25 až 30-percentnú podporu voličov," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.