východiskové sociálne zmeny potrebujú viac ako šesťdesiat rokov."
Týmito slovami nemeckého sociológa Ralfa Dahrendorfa začal včerajšie stretnutie s novinármi podpredseda Krajského predstavenstva HZDS v Prešove pre sociálne veci a humanitnú oblasť Anton Blajsko, ktorý je zároveň štátnym tajomníkom pre sociálnu oblasť v tieňovej vláde Hnutia za demokratické Slovensko - Ľudovej strany. Anton Blajsko prezentoval svoju Správu o sociálnej situácii obyvateľstva SR po 800 dňoch vlády Mikuláša Dzurindu, pričom sa zameral na Prešovský kraj.
"Transformáciu sociálnej sféry sme začali robiť odzadu. Základným pilierom je sociálne poistenie, no my sme začali riešiť sociálnu pomoc," skonštatoval Blajsko a dodal, že do konca mája chce prijať republikové predstavenstvo hnutia vlastnú analýzu situácie. Podľa jeho slov je najväčším problémom Prešovského kraja zastavený rast priemyselnej výroby. Prepad sa, ako uviedol, týka najmä oblastí stavebníctva, veľkoobchodu a maloobchodu, priemyslu, telekomunikácií a poľnohospodárstva.
"Podľa Národného úradu práce sa dáva do pasívnej politiky zamestnanosti šesť miliárd. To nie je pravda, ja tvrdím, že sú to 7,3 miliardy," uviedol ďalej Anton Blajsko, pričom svoje tvrdenie zdôvodnil slovami, že projekt verejnoprospešných prác znamenal "prejedené peniaze a najdrahšie upratovanie vo všetkých ekonomikách, ktoré poznám".
Ako skonštatoval, prešovský región má o 20 percent nižšie príjmy než je celoslovenský priemer a o 40 percent nižšie ako Bratislava. Podľa jeho názoru by bolo vhodné dať daňové prázdniny regiónom, kde je vyššia nezamestnanosť než 25 alebo 30 percent.
Problém čiernej práce je, podľa Blajska, v zlom daňovom systéme, kde podnikatelia nemajú priestor na rozvoj. "Tu sa prejedajú peniaze a my chceme, aby sa aktivovali. Je potrebné otvoriť možnosti podnikateľskej sfére, keďže si musíme uvedomiť, že stredný podnikateľský stav tvorí 60 percent hrubého domáceho produktu," povedal Anton Blajsko a dodal: "Prečo sú tak vysoké nepriame dane a prečo ich takto gniavia? Viem, že ide o tok peňazí do štátneho rozpočtu, ale môže sa stať, že sa tento tok zastaví úplne."
A. Blajsko tiež skonštatoval, že veľkým problémom v súčasnosti sú aj nízke reálne mzdy. Na tomto stave však, podľa jeho názoru, nemá najväčšiu zásluhu vláda, ale odbory.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.