parku. Mestská samospráva tak síce predbehla schválenie zákona o priemyselných parkoch, keďže vládny návrh zákona je iba v druhov čítaní v Národnej rade SR, ale Vranovčania chcú byť pripravení na situáciu po jeho schválení. Aj včerajší návrh na zriadenie priemyselného praku je skôr ideovým návrhom, ktorý sledoval skôr cieľ posúdiť vhodnosť vybratej lokality.
Táto má rozlohu približne šesť hektárov a nachádza sa v intraviláne mesta. Je to ucelený areál, v blízkosti ktorého alebo aj priamo v ňom sa nachádzajú potrebné inžinierske siete. Pomerne priaznivá je aj jeho dopravná situácia s možnosťou napojenia na cestný obchvat mesta. Len dobudovanie železničnej vlečky si vyžiada určité investície.
Návrh zriadenia priemyselného parku vo Vranove je zatiaľ v štádiu základnej idey a bude podliehať ešte schváleniu poslancami mestského zastupiteľstva. "Návrh zriadenia priemyselného parku bude musieť byť dopracovaný do väčších detailov, pričom predstava je taká, že vznikne spoločnosť Priemyselný park. Chceme osloviť podnikateľov - s niektorými sme už hovorili - a hľadať investorov zvonku. Som presvedčený, že ak chceme byť úspešní, tak treba postupovať tak, že sa zameriame na väčšie množstvo menších investorov, pretože nepredpokladám, že do nášho regiónu prídu veľkí investori typu Škoda Slovakia, Volkswagen alebo podobné automobilky, ako je to v prípade Bratislavy. Prídu skôr menší investori, ktorí by zamestnávali povedzme 200 až 300 ľudí. To by bolo ideálne riešenie pre náš región," uviedol pre náš denník primátor Vranova Milan Muška.
Vranovčania myšlienkou zriadenia priemyselného parku sa zaoberajú aj napriek tomu, že samospráva nepochodila pri vládnom návrhu o týchto parkov, kedy požadovala, aby štátna dotácia na ich vybudovanie bola viac než 70 percent nákladov. V NR SR sa nachádza aj poslanecký návrh zákona o týchto parkoch, ktorý predpokladá štátnu dotáciu vo výške 90 percent nákladov v prípade, ak jediným zriaďovateľom priemyselného praku bude obec. Problematika priemyselných parkov bola predmetov rokovania aj zástupcov samosprávy Zemplína, ktorí sa zišli tesne pred konaním 11. snemu ZMOS. "Hovorili sme o tom, že ak má byť tento región zvýhodneným regiónom, tak napríklad v zákone o priemyselných parkoch by toto zvýhodnenie mohlo predstavovať práve tých 90 percent dotácie s tým, že tých zvyšných 10 percent tiež nie je málo. Alternatíva poskytnutia 90 - percentnej dotácie aspoň zvýhodneným regiónom je určitým kompromisom, s ktorým by sme boli spokojní, pretože iné je okolie Bratislavy a iné okolie Michaloviec, Vranova, Prešova či Košíc, ktoré naozaj patria medzi znevýhodnené
regióny," vyjadril svoj názor M. Muška.
Stretnutie zástupcov samosprávy Zemplína bude mať pokračovanie a pozvú naň aj zástupcov príslušných inštitúcií. "Zatiaľ nechceme nič iné, len aby nám v tomto poradili, aby sme zriaďovanie priemyselných parkov koordinovali a aby sme hľadali reálne východiská a nie nejaké sny, ktoré by ostali na papieri. Priemyselný park nesmie byť iba investíciou vloženou do zeme a zmarenou tým, že neprídu investori," dodal M. Muška. Zároveň dodal, že ako investor bude vítaný každý. V prípade domácich dôveryhodných investorov mesto Vranov nad Topľou je ochotné vstúpiť do partnerského vzťahu s ním, pokiaľ ten bude mať problémy so získaním úveru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.