Medzilaborciach, Vranove nad Topľou, Stropkove a Svidníku, bol rušný. Odborári zo šiestich organizácií Nezávislého odborového zväzu verejnej cestnej dopravy podpisovali s podnikovým vedením kolektívnu zmluvu na rok 2001. Pre zamestnancov dopravného podniku je najdôležitejšia mzdová oblasť novej kolektívnej zmluvy, pretože z minulého roka zostalo v tejto oblasti veľa nevyriešených otázok. Potvrdil to aj personálny námestník riaditeľa štátneho podniku SAD v Humennom Marián Kováč, ktorý sa pre náš denník vyjadril: "Nie všetky veci sa nám podarilo splniť z minuloročnej podnikovej kolektívnej zmluvy, ale je predpoklad a dobrá nádej, že keď sme podpísali tohtoročnú kolektívnu zmluvu, situácia z minulého roka sa nebude opakovať a splníme všetky požiadavky odborárov ako aj naše zámery."
V tomto roku podnikové vedenie SAD a odborári sa dohodli na základnej stupnici minimálnych mzdových taríf a novinkou je určenie minimálnych priemerných mesačných miezd pre jednotlivé kategórie zamestnancov. Podľa novej podnikovej kolektívnej zmluvy zamestnávateľ zabezpečí rast priemernej mesačnej mzdy oproti roku 2000 u vodičov o 1000 korún, u opravárov o 900, u ostatných zamestnancov o 750 a u technicko - hospodárskych pracovníkov o 1000 korún. Takže minimálna mesačná mzda vodičov by v humenskom podniku SAD mala v tomto roku byť takmer 12 000 korún, opravárov takmer 10 000, ostatných zamestnancov viac ako 7 000 a technicko - hospodárskych pracovníkov viac ako 12 000 korún. Mzdový nárast korešponduje s vyššou kolektívnou zmluvou, takže - podľa M. Kováča - nezodpovedá presne ekonomickej situácii humenského podniku SAD: "Nevieme čo to prinesie vo vzťahu k podniku, pretože ešte nepoznáme aké budú výkony, aký bude príjem a aká bude dotácia. Toto je požiadavka, ktorá bola vybojovaná odborármi v rámci vyššej kolektívnej zmluvy, kde sa odborári a zamestnávatelia dohodli a toto sa prenieslo na naše podmienky. Predbežná kalkulácia je taká, že budeme schopní toto všetko zabezpečiť".
Zamestnanci humenského podniku SAD sa nádejajú, že sa nebude opakovať situácia z minulého roku, kedy v kolektívnej zmluve mali zabezpečenie vykrytie inflačných vplyvov nárastom miezd vo výške 10,6 percenta, ale nakoniec podnik tento záväzok nedokázal splniť. "V septembri minulého roka bola odborármi vznesená požiadavka na zvýšenie základnej stupnice minimálnych mzdových taríf, ale návrh jednoducho nebolo možné akceptovať vzhľadom na ekonomickú situáciu podniku. Ale brali sme do úvahy aj iný dôvod, ktorý sa nie vždy akcentuje. My sme zohľadňovali aj skutočnosť, že nemôžme navyšovať naše mzdy na úkor cestujúcej verejnosti. Bola tu úprava cien cestovného a videli sme v takomto spôsobe vývoja cien cestovného a navrhovaného zvýšenia mzdových taríf istý egoizmus podnikov autobusovej dopravy a to sme nechceli. Radšej sme zostali pri nižšej hranici. Svojim spôsobom sme tak prejavili solidaritu so spoločenskou situáciou. Hľadali sme kompromis medzi oprávnenými požiadavkami našich zamestnancov a našimi možnosťami, pretože sme sa tiež nemohli tváriť, že sa nás nedotklo zvyšovanie cien nájomného, energií ako aj ďalších tovarov a služieb. Hľadali sme preto únosnú mieru kompromisu," vysvetľoval M. Kováč.
Ako sú ale spokojní s novou podnikovou zmluvou odborári? Opýtali sme sa predsedu odborárskej základnej organizácie odštepného závodu SAD vo Vranove nad Topľou Jozefa Demčáka: "Dosiahli sme minimum z toho, čo sme žiadali. Nepodarilo sa nám dosiahnuť doplatenia navýšeniu minimálnej tarifnej mzdy za január a február podľa vyššej kolektívnej zmluvy. Podniková kolektívna zmluva platí od 1. marca a nepodarilo sa nám zabezpečiť mzdové požiadavky z minulého roka. Dosť sme na to tlačili, ale v tomto prípade vznikla patová situácia. Podľa argumentov riaditeľa podniku to nebolo možné. Chceli sme do dať do tohtoročnej kolektívnej zmluvy, ale dostali sme prísľub, že sa k tomuto problému vrátime do konca tretieho štvrťroka. Máme nádej, že niečo dosiahneme, ale bude to záležať od ekonomických výsledkov podniku". Minuloročný hospodársky výsledok humenského podniku SAD bol priaznivý, keďže dosiahol zisk do pol milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.