organizovať evakuovanie pracovníkov objektu. Výťahy, hlavné aj bočné schodištia sa v tom istom momente zaplnili takmer piatimi stovkami zamestnancov. Požiarnici nainštalovali k budove núdzový rebrík, po ktorom mali zo strechy a okien zostúpiť tí, ktorým nechýbala odvaha či pud sebazáchovy. Hydranty na chodbách našťastie fungovali, a tak prúdy vody mohli uhasiť vonkajšie plamene.
Nie, nešlo o sabotáž, len cvičný poplach, ktorý si zamestnanci mali takto vyskúšať. Napokon, v súčasnosti sa vyhrážky o uložení bomby či iných útokoch stali takmer všednými informáciami, a tak otázka, či sú kompetentní pripravení zvládnuť krízovú situáciu, bola viac ako reálna.
Ako nám prezradil prednosta OÚ Milan Benč, mnohí z troch stoviek zamestnancov úradu, ale aj nájomníkov, ako sú pracovníci kuchyne, bufetu, Regionálneho a poradenského centra, ako aj Sociálnej poisťovne poplach zažili prvýkrát. Našli sa medzi nimi aj údržbári, ktorí v budove pracujú dobrých 15 rokov a na žiadne podobné cvičenie si nepamätajú. "Odhodlali sme sa vyskúšať si evakuáciu. Ani jeden z mojich predchodcov po roku 1989 to neurobil. Chceli sme predovšetkým zistiť, aké nástrahy v starej a musím priznať, že nie celkom zdravej budove, na nás čakajú v krízovej situácii," povedal nám ešte pred poplachom M. Benč.
Oslovili sme ho aj po skončení akcie a opýtali sme sa, ako ju vyhodnotili. "Samozrejme, našli sa aj nedostatky. Rozoberieme ich na porade vedenia a zaktualizujeme roky neobnovené požiarno-poplachové smernice. Po rokoch sme otvorili aj hydranty. Síce fungovali, ale tiekla z nich neuveriteľne tmavá voda," konkretizoval prednosta M. Benč a dodal, že budú musieť zmeniť aj celkovú organizáciu. Teraz totiž odbor CO evakuoval pracovníkov podľa jednotlivých odborov a ako sa ukázalo, keďže sú roztrúsení aj na troch poschodiach, nebolo to jednoduché. V budúcnosti plánujú rozdeliť poschodia na požiarne úseky a menovite určiť zodpovedných pracovníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.