internete sledovali milióny ľudí. Pozornosť aj neliterárnej verejnosti pritiahol výpad Václava Klausa proti známemu kritikovi politiky Spojených štátov, ľavicovému spisovateľovi homosexuálneho zamerania Goremu Vidalovi.
Vrcholom sa stala návšteva islámskymi fundamentalistami na smrť odsúdeného tvorcu "Satanských veršov" Salmana Rushdieho. Sprevádzali ju protesty s transparentmi, urážlivé plagáty a výhražné telefonáty. Po celý čas sa všade okolo hemžilo najmenej osem prísnych ochrankárov. Keď počas večera zistili v tlačovom stredisku prítomnosť neznámeho batôžteka, vyhnali všetkých na ulicu, aby v ňom našli kilo chleba, škatuľku sardiniek, sadu toaletného papiera a rozpísaný článok. Diskusiu so spisovateľom videlo prostredníctvom webových stránok denníka The Guardian päť miliónov osôb. Ľudia z celého sveta potom volali a chceli prísť na festival.
Na druhý deň sa Rushdie na pár minút stretol pri výhľade na Prahu s prezidentom Havlom, kde pohovorili o festivale a krásach Pražského hradu. Okrem chlapov v tmavých oblekoch, novinárov a fotografov schôdzku sledovalo aj zopár desiatok turistov. Podaktorí sa žurnalistov pýtali, čo sa deje a o koho ide. Len máloktorým sa však v súvislosti s menom Salman Rushdie vybavilo, kto to je.
Autor: pro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.