kolegovia dokonca tvrdia, že zloženie funkcie dostala príkazom. Vraj to nariadil samotný šéf HZDS Mečiar a vybral si aj jej nástupcu - Jozefa Kalmana. Exministerka, exveľvyslankyňa a teraz už aj expodpredsedníčka Kramplová to odmieta.
MT: Kritizuje Mečiara, Gašparoviča aj Keltošovú
"Sama som Vladimírovi Mečiarovi povedala, že odchádzam. Bolo to asi pred mesiacom, uvažovala som o tom dlhšie," povedala. "Vôbec sa nečudujem, že to kolegovia takto interpretujú, s poslancami Keltošovou a Tkáčom som nikdy nemala blízky vzťah."
Neprekvapuje ju ani to, že informáciu o jej odchode médiám dodal Ivan Gašparovič. "Vždy ma kritizoval, aj ja mám istý názor na jeho osobu."
Keď sa dozvedela, že na Gašparovičovom pozemku v Limbachu stojí šesťmiliónová vila, nebola prekvapená. "Hovoril o svojich skromných pomeroch v dvaapolizbovom byte, ale vedeli sme, že jeho manželka bola podnikateľkou vo veľkých firmách."
K niektorým diskutovaným veľkopodnikateľom, čo vyšli z HZDS, je kritická. "Robia ostatným členom a sympatizantom zlé meno. Pričom väčšina týchto ľudí nekradla, neprivatizovala, nerobila podvody."
Konštatovanie, že bývalý podnikový právnik Mečiar má penzión a jeho dvadsaťštyriročná dcéra akcie v Kolibe a dva hotely, nechce komentovať. Zároveň ich však ani neobhajuje.
MT: Slováci nosia na tvárach masky
K premýšľaniu, či zotrvať v politike, ju vraj prinútili dve veci - prvou mali byť zdravotné problémy. V kuloároch sa hovorí, že sú vymysleným dôvodom na korektný odchod z funkcie, Kramplová tvrdí, že stres sa podpísal na jej krku a hlasivkách.
Druhým závažným dôvodom sú negatívne postoje niektorých ľudí voči HZDS a jej osobe. "Akoby nosili na tvárach masky. Na Slovensku nie je pozitívne prostredie. V Kanade sa o politiku nikto nezaujíma, voliť idú podľa toho, koľko majú v peňaženke."
Po návrate z kanadskej ambasády jej ľudia nadávali, pokrikovali po nej, aj po jej deťoch. "Syn má na hraniciach doteraz problémy. Vždy si overujú, či nás môžu pustiť cez hranice."
"Ľudia sú ale posledný týždeň pozornejší, otvorenejší. Pýtajú sa na zákulisie káuz, ktoré sa ma týkali." Na jej činnosť na Úrade vlády SR v rokoch 1992 až 1996, na jej ministrovanie, na zákulisie škandálu, keď nechcela po voľbách v roku 1998 odísť z veľvyslaneckého postu v Kanade. "Nemám dôvod klamať a tvrdím, že som sa chcela na Slovensko vrátiť. Veľvyslanectvo mi však zablokovalo spiatočnú letenku, pasy. V kanadských novinách sa o mne písalo na titulných stranách, boli tam veľké fotografie. Ľudia ma na ulici spoznávali. Bolo to nepríjemné, chcela som ísť preč." Párkrát stretla pri korčuľovaní či nákupoch slovenské rodiny, ktoré sa pýtali - A tú Kramplovú, tú ste nevideli? "Nie, nevidela. Ešte je tu? reagovala som," smeje sa dnes.
MT: Hnutiu zostane verná, ale len ako radová členka
Napriek tomu jej rozhodnutie odísť z politiky prinieslo úľavu. Tri mesiace sa chce venovať sebe, potom chce podnikať. Má ponuky byť konzultantkou zahraničných spoločností. Pred mesiacom si vo svojich štyridsiatich troch rokoch kúpila prvé vozidlo, dovtedy jazdila služobným autom. Býva v štvorizbovom panelákovom byte v Petržalke, má chalupu so záhradou v Chorvátskom Grobe, manžel jazdí na volkswagene. Jej plat na poste podpredsedníčky bol asi dvadsaťtisíc hrubého mesačne.
Hnutiu zostane verná, ale len ako radová členka. Do špičkovej politiky sa nevráti, a ak náhodou áno, tak až za pár rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.