Hoci nemáme kráľa či cisára, ani pre obyčajného slovenského smrteľníka nie je nemožné stať sa šľachticom. Stačí si však kúpiť ten správny dom.
Nie u nás - obchod so šľachtickými sídlami prekvitá najmä v Anglicku. Británia priťahuje, pretože je stále kráľovstvom, a šľachta sa tam stále teší privilegovanému spoločenskému postaveniu.
MT: Stačí mať peniaze, ostatné je na agentúre
Záujemcovi o členstvo v tejto "high society" stačí jeho kontakt s agentúrou, ktorá sa špecializuje na predaj pozemkov a titulov. Povesť najserióznejšej má Manorial Auctioneers - kupec má záruku, že titul je skutočne originálny. Agentúra novému majiteľovi odovzdá všetky dostupné písomnosti a dokumenty, ktoré sa k panstvu viažu - potvrdenia kráľovských privilégií, rodokmene bývalých majiteľov, záznamy starých súdnych sporov.
Poväčšine ide o nižšie šľachtické hodnosti, zaujímavé práva môžu patriť k hodnosti s vlastníctvom domu.
MT: Libra ročne za každý telefónny stĺp
K panstvu Longorn patrí právo organizovať v mestečku toho istého mena trhy, loviť ryby, poľovať, ťažiť drevo a nerasty. Niektoré panstvá môžu vyžadovať od Britských telekomunikácií libru ročne za každý telefónny stĺp, umiestnený na panstve.
Majiteľ panstva Worksop smie počas korunovačného sprievodu držať pravú ruku nového kráľa či kráľovnej. Jeho cena sa v dražbe vyšplhala na 40 000 libier, čo činí dva milióny osemsto tisíc korún.
MT: Je Boris Becker lordom z Wimbledonu?
"Tituly kupujú rôzni ľudia," hovorí Steve Johnson, administrátor Manorial Auctioneers. "Niektorým ide o zachovanie minulosti, aby staré tradície prežili. Iní titul reálne používajú - majú ho v pase, na navštívenkách a kreditných kartách."
Priemerný titul stojí 7000 až 8000 libier (490 000 až 560 000 korún), podľa množstva privilégií či záujmu sa môže cena vyšplhať až na niekoľko stotisíc libier. Niekedy je hlavným ťahákom meno usadlosti. Keď pred pár rokmi dražili Manorial Auctioneers titul lorda z Wimbledonu, ktorý predával brat princeznej Diany Lord Spencer, povrávalo sa, že anonymným kupcom bol Boris Becker.
Titul aj cez internet
"Ten, kto si kúpi dom s titulom, zároveň zdedí status, ktorý k majetku patrí, a stáva sa nasledovníkom dlhého radu mužov a žien, z ktorých mnohí významne ovplyvnili dejiny," myslí si Robert Smith, predseda Manorial Society, ktorá združuje majiteľov titulov.
Ak teda máte dosť peňazí, a zároveň cítite, že len zlým riadením osudu ste sa nenarodili v kolíske s korunkou, nech sa páči - internetová stránka Manorial Auctioneers ponúka práve na predaj titul baróna z Fyngalu v Írsku, alebo lorda Stanleyho, Helperinghama či pána zo Svätej Margaréty.
Autor: Barbora MAROSZOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.