Daša MATEJČÍKOVÁ & ROMAN KRPELAN
Je najdiskutovanejšou ženou novodobej slovenskej politiky. Jedni hovoria, že riadi Roberta Fica, ďalší tvrdia, že kroky dvoch najviditeľnejších ľudí Smeru kočíruje Fedor Flašík. Politici a médiá sa jej vyjadreniam začali smiať, keď zverejnila, že chce byť prezidentkou. Jej stratégie sa začali báť, keď rozbehla veľkú kampaň "deň voľna pre matky s dieťaťom".
Monika Beňová stelesňuje presne to, čo v súčasnom politickom ringu chýba - ženu, na ktorú sa dá pozerať, ktorú možno bez veľkého začervenania aj počúvať a ktorá je na dôvažok pre svoju ambicióznosť tvrdým konkurentom mnohých mužských tvárí politických strán. S Fedorom Flašíkom sú skutočne ako "jeden muž". Obaja myslia marketingovo a svoje životné ciele plnia s neskrývaným cynizmom.
Zatiaľ víťazia.
MT: Vydražila kravatu šéfa parlamentu Migaša
Sociológiu, ktorú študovala v Bratislave, nedokončila. Otehotnela - dnes má jej syn trinásť rokov. "Bola ako každá iná študentka, rada si občas odskočila poza školu," hovorí matka Moniky Beňovej.
V septembri začala študovať politológiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, robí to aj kvôli sebe, aj kvôli svojim politickým ambíciám.
"Nemyslite si ale, že potrebujem byť vo vláde alebo na nejakom veľvyslanectve. Chcem začať poslaneckou robotou," tvrdí.
Chce teda byť "aspoň" predsedníčkou parlamentu? upodozrievame Moniku zo znižovania nárokov. "Nie, nemusí to byť," reaguje. Na plese jedného týždenníka však vydražila kravatu šéfa parlamentu Jozefa Migaša, ktorú mal na Olympijských hrách v Sydney. Výkričná cena bola tisíc korún, Beňová ju má za šestnásťtisíc.
MT: Chcela som jaguár, tak ho mám
Štúdium politológie ju vyjde ročne tridsaťtisíc korún, devätnásťroční spolužiaci jej tykajú. Prvý semester skončila so známkami 3, 2, 1. "Aspoň je to pestré."
"Hovorí sa, že Ľubomír Andrassy sa v škole ukáže len na skúškach. Ja chodím na všetky prednášky. Jediným rozdielom medzi spolužiakmi je náš vekový rozdiel a to, že oni prídu autobusom, ja vlastným vozidlom."
Vlastní Volkswagen Golf, BMW Z3 i zelený Jaguár.
"Do jaguára som sa zamilovala v roku 1990, v mojom prvom zamestnaní. Jazdil na ňom môj nemecký šéf."
To, ktoré vlastní ona, vraj najskôr používal Fedor Flašík, Beňová to popiera.
MT: Klientelizmus fungoval za HZDS a funguje aj dnes
S Fedorom sa zoznámila na biliardovom turnaji v roku 1996. Začali spolupracovať, potom ju oslovil s ponukou viesť jeho nové rádio. "Vedel o mojich dobrých kontaktoch na schopných ľudí z vtedajšieho Fun Rádia."
Jej práca manažérky rádia Koliba bola jednoduchá - hrávala tam biliard s redaktormi a reprezentovala.
Vysoké zárobky moderátorov a ich luxusné náklady - napríklad do Prahy cestovali za reportážou lietadlom, bývali v špičkových hoteloch - sa vykrývali peniazmi z reklamy. V čase vlády Vladimíra Mečiara im ich dávali štátne kolosy - SPP, VÚB, Slovenské elektrárne, Transpetrol. "Je pravdou, že sme boli nezabehané rádio a reklamu sme dostávali od monopolných štátnych podnikov, ale na to sme ako súkromná firma nebrali ohľad."
Konštatovanie, že k takým peniazom dopomáhalo zrejme aj meno Fedora Flašíka - vtedajšieho dvorného manažéra HZDS a zároveň spolumajiteľa rádia - Beňová hodnotí pragmaticky: "Asi sa to dá nazvať klientelizmom. Fungovalo to tak a funguje to tak doteraz. A bude to fungovať dovtedy, kým v tých firmách nebudú súkromné manažmenty."
MT: Volila HZDS, štartovala Smer
Verejnosti sa oficiálne "predstavila" na megamítingu HZDS v Trnave, sedela tesne za Vladimírom Mečiarom.
"Pozval ma oficiálne, prečo by som tam nešla?" hovorí dnes Beňová. "Flašík mi povedal, že taká šou za pätnásť miliónov korún na Slovensku ešte nebola."
Konštatovanie, že ak chcela nevídanú šou za milióny vidieť, nemusela sedieť na tribúne, ale medzi verejnosťou, zhodnotila: "V tom čase mi nedošlo, že to bude mať takú negatívnu odozvu."
Napriek nej volila v roku 1998 HZDS. "Nikdy som ale nechcela do hnutia vstúpiť, nedostala som ani oficiálnu ponuku. Už vtedy som uvažovala o vstupe do politiky, určite však nie cez HZDS."
MT: Prezidentkou chce byť o dvanásť rokov
Volila aj v prezidentských voľbách: "Len v prvom kole, Borisa Zallu." Na vlastnú kandidatúru sa chystá o dvanásť rokov, so svojím životným štandardom je spokojná..
Jej momentálna popularita na verejnosti dosahuje 0,7 percenta. V otázke nedôveryhodnoti politikov má 0,1 percenta. Jej životný štandard je veľmi dobrý.
"V Smere síce zarábam menej ako riaditeľka rádia - 30-tisíc korún." V rádiu to bolo najskôr 55-tisíc, potom 75-tisíc korún.
Podľa výpisu z obchodného registra figurovala v desiatich spoločnostiach, momentálne figuruje len v jednej, v ktorej pred mesiacmi požiadala o vzdanie sa mandátu. "Moje majetkové pomery sú však dobré."
Má päť miliónov v investíciách, dva milióny korún v hotovosti.
S manželom bývajú v prenajatom dome na Kolibe, za ktorý platia desiatky tisíc mesačne. Na otázku, či je to viac ako stotisíc, odpovedala negatívne.
V Bratislave vlastní dva byty - v trojizbovom na Dlhých dieloch býva jej brat, päťizbový byt na Bôriku rekonštruujú. Chcú si postaviť vlastný dom mimo Bratislavy, uvažujú o Svätom Juri. Chatu s osemárovým pozemkom, ktorú zdedila po otcovi, rodina prepísala na Monikinho syna.
MT: "Trápna" živiteľka rodiny?
Monika priznáva, že je živiteľkou rodiny.
Od roku 1993 podnikala, založila s kamarátmi akciovú spoločnosť Trifid s centrálou v Čechách a pobočkou Teco Invest na Slovensku. "V roku 1998 mali štyristo zamestnancov s obratom viac ako sto miliónov korún."
Manžel žije v jej tieni - je malým podnikateľom, prevádzkuje autoservis.
Reči o tom, že uvažovala o rozvode, odmieta: "Milujeme sa."
Kritizuje ju najmä jej syn. "Tvrdí, že na obrazovke som trápna." Napriek tomu niekoľkokrát zavolal na telefónne číslo, keď bola v relácii televízie Markíza Na telo. "Prehrávala som, tak volal. Keď zistil, že už to doháňam, telefón zložil. Že nebude na mňa míňať peniaze." Zrejme bude po mame.
Autor: Pripravil MICHAL MASÁR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.