členstvo v najsilnejšej organizácií samospráv prinesie východoslovenskej metropole len samé pozitíva.
Na minulotýždňovom sneme ZMOS už mesto Košice zastupoval námestník primátora Jozef Filas, podľa ktorého je ZMOS silnou a rešpektovanou organizáciou aj na vládnej úrovni, má potencionál ľudí, ktorí vedia pripraviť kvalifikované podklady pre legislatívnu v oblasti verejnej správy. Pre mesto Košice sa tak podľa námestníka otvárajú možnosti, aby sa aktívne zúčastnilo a mohlo aj ovplyvniť všetky dôležité procesy.
"Pred štyrmi-piatimi rokmi bola situácia v ZMOSe taká, že ak by sme sa boli stali jeho členmi, mali sme rezervované jedno mieste v predsedníctve. Keď sme koncom uplynulého roka odsúhlasili vstup Košíc do ZMOSu v mestskom zastupiteľstve, zaslali sme predsedovi sprievodný list, v ktorom sme mu to pripomenuli s tým, že by sme boli radi, keby sa s Košicami takto uvažovalo aj do budúcnosti," vysvetlil Jozef Filas.
Druhou vecou, ktorú mesto potrebovalo doriešiť bola otázka platenia členského príspevku, keďže drvivá väčšina mestských častí už členom ZMOSu je niekoľko rokov. Keďže sa platí podľa počtu obyvateľov, vedenie mesta sa chcelo vyhnúť dvojnásobnému plateniu, aby sa nestalo, že napríklad Mestská časť Západ zaplatí za svojich cca 42 tisíc obyvateľov a potom by tak urobilo aj mesto Košice.
"Predseda ZMOSu Michal Sýkora slovo dodržal, pretože v programe minulotýždňového snemu bola okrem iného aj úprava stanov v takom duchu, ako sme požadovali. Členské sa platí v hodnote 2,50 Sk na hlavu obyvateľa, to znamená, že budeme náklady znášať na polovicu s mestskými časťami, ktoré už členom ZMOsu je," dodal Filas, ktorého sme sa opýtali aj na to, ktorý variant územnosprávneho členenia považuje vedenie za najvýhodnejšie.
Podľa názoru námestníka primátora, ak by Košičania hľadeli na možné varianty počtu vyšších územných celkov vyslovene egoistický, najvýhodnejší pre Košice by bol model 12 plus 12. "Pre nás by to bolo veľmi dobré, pretože v Košickom kraji podľa takého rozdelenia by zostalo mesto Košice s okolím a Rožňava. Pokiaľ bude dobre fungovať US Steel, VSŽ a niekoľko ďalších silnejších podnikov, tak si budeme relatívne dobre žiť. Ale keby sme egoisticky neuvažovali, museli by sme sa zamyslieť nad tým, z čoho bude žiť napríklad budúci zemplínsky kraj, kde silné podniky takmer nie sú. Hovorí sa síce niečo o nejakom vertikálnom vyrovnaní, čo je vlastne len iný názov pre štátnu dotáciu, no zatiaľ nie sú známe pravidlá hry, podľa čoho a v akej výške sa bude vyrovnanie prideľovať," odpovedal námestník primátora Jozef Filas, podľa ktorého je mesto Košice pripravené na prevzatie kompetencii, nech už sa vládna koalícia rozhodne pre ktorékoľvek riešenie.
"Ale...Rozdielny bude prístup primátora alebo starostu, ktorému v posledných piatich alebo desiatich rokoch postavili alebo zrekonštruovali novú školu alebo polikliniku, ako keď vieme, že v Košiciach je z päťdesiatich základných škôl možno tretina pred sanáciou. Naviac ak vieme, že peniaze, ktoré idú teraz do školstva, stačia ledva na platy a prevádzkové náklady. Pôjde o veľmi zložitý proces a súčasná vláda stihne pravdepdobne len prvý krok, ktorým sa zriadia vyššie územné celky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.