občianskeho porozumenia (SOP). Jej podpredseda Ján Šimko tento zámer asymetrického členenia štátu prezentoval včera prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi na spoločnom rokovaní v Prezidentskom paláci v Bratislave a na utorkovej Koaličnej rade boli s ním oboznámení aj ostatní partneri.
Schuster podporuje zriadenie štyroch krajov, Šimkovu myšlienku na vybudovanie 12 VÚC si však neosvojil. Zastáva názor, aby rozhodnutie o počte VÚC zostalo vecou jednotlivých krajov. Hlava štátu sa stotožňuje s návrhom podpredsedu SOP prevziať garanciu nad procesom reformy verejnej správy s tým, že bude rokovať o tejto otázke rovnako s koaličnými i opozičnými poslancami, čo Šimko akceptoval.
Čas, ktorý ostáva do prerokovania zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy na májovej schôdzi parlamentu, treba podľa premiéra Mikuláša Dzurindu využiť na hľadanie dohody o územnosprávnom členení vo vládnej koalícii. Tá sa však podľa neho nenájde, ak "si budeme odkazovať alternatívy cez médiá". Zároveň pripomenul stretnutie predsedov koaličných strán a expertov na reformu, ktoré by sa malo uskutočniť po veľkonočných sviatkoch.
Garant reformy vicepremiér Ivan Mikloš objasnil nevýhody asymetrického modelu územnosprávneho členenia, ktorý včera navrhla SOP. Ten by podľa neho vytvoril dve kategórie VÚC. "Privilegovanejšími" by sa stali tie, na ktorých území by sa nachádzalo sídlo jedného zo štyroch krajov. Takéto usporiadanie by nebolo optimálne ani z hľadiska koordinácie činnosti štátnej správy a samosprávy. Model navrhnutý SOP predstavuje väčšiu šancu prežitia okresných úradov za súčasnej existencie špecializovanej štátnej správy. O symetrickom modeli ako výhodnejšom už rozhodli odborníci, ako aj vláda SR, pripomenul.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.