predložila šéfka rezortu privatizácie Mária Machová.
Vláda vyslovila súhlas s vkladom celého majetku š.p. SPP v sume 57,516 miliardy Sk do akciovej spoločnosti SPP, ktorú založí Fond národného majetku (FNM) SR. Celkovo 51-% podiel akcií bude trvalá majetková účasť FNM a 49-% podiel v a.s. SPP dočasná majetková účasť fondu do vydania rozhodnutia vlády podľa zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, ktoré sa očakáva v decembri tohto roku.
SPP a.s. by sa mala transformovať so š.p. SPP k 1. máju tohto roka. Základné imanie novej a.s. bude vo výške 52,287 miliardy Sk. Zvyšných 5,229 miliardy z celkového majetku vkladaného do a.s. (57,516 miliardy Sk) by malo byť súčasťou rezervného fondu spoločnosti. Súčasťou privatizácie SPP by mali byť podľa vládou schválenej správy aj záväzky podniku. Tie ku koncu roka 1999 predstavovali sumu 28,646 miliardy Sk, z ktorej úvery a bankové výpomoci boli na úrovni 14,549 miliardy Sk. Vlastné imanie SPP spolu s privatizovanými záväzkami a majetkom podniku, ku ktorému zaniklo štátu právo vlastníka vo výške 25,415 milióna Sk, tvoria celkovú bilančnú sumu SPP (aktíva) v o výške 86,187 miliardy Sk (k 31. decembru 1999).
O tom, či sa pri predaji akcií SPP uprednostní strategický partner a predá sa mu celý 49-% balík, alebo sa časť akcií dá na kapitálový trh a ostatok investorovi, by mala vláda SR rozhodnúť na základe odporúčaní privatizačného poradcu spoločnosti Credit Suisse First Boston (CSFB) v priebehu mája. V júni by malo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v spolupráci s CSFB vyhlásiť privatizačný tender a predaj 49 % akcií SPP má byť ukončený v októbri tohto roka.
Vláda SR v záujme zabezpečenia solventnosti Sociálnej poisťovne schválila presunutie prostriedkov vo výške 2,210 miliardy Sk z privatizácie Slovenskej sporiteľne (SLSP) v prospech Štátnych zdravotníckych zariadení (ŠZZ) a Železníc SR (ŽSR) na oddlženie voči Sociálnej poisťovni. Spomínané prostriedky mali byť pôvodne určené na výplatu dlhopisov FNM. Fondu tak z pôvodných 4,2 miliardy Sk zostanú na výplatu dlhopisov po včerajšom rozhodnutí vlády len necelé 2 miliardy Sk z príjmov za SLSP.
Ako pre TASR uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši "nejde o žiadne peniaze navyše, keďže takýto spôsob oddlženia zakotvil zákon o štátnom rozpočte na tento rok." Podľa zákona však mali ísť peniaze na oddlženie ŠZZ vo výške 1,5 miliardy Sk a ŽSR v sume 710 miliónov Sk z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu a kúpeľov, ktorá sa oneskorila. "Ide o riešenie časového nesúladu, keďže poisťovňa potrebuje peniaze už v máji," uviedol P. Magvaši.
Zdroje vo výške jednej miliardy Sk pre poisťovňu by mal Fond národného majetku uvoľniť 20. apríla, pričom o poukázaní zvyšnej sumy rozhodne vládny kabinet na základe aktuálnej situácie v rezorte zdravotníctva, FNM a poisťovni na budúci týždeň.
Vláda schválila aj návrh novely trestného zákona, ktorú do parlamentu predkladá minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Novela pri mnohých trestných činoch sprísňuje tresty a zavádza aj nové paragrafy, aby postihla nové druhy zločinnosti.
Vláda neprerokovala časť zákona o vysokých školách týkajúcu sa platenia študentov za štúdium na vysokých školách, hoci to mala v pláne.
Jednomyseľnú podporu vlády získali Kňažkove zákony o STV a SRo. Ide už o tretiu verziu zákonov počas jeho funkčného obdobia, dve predchádzajúce boli v parlamente neúspešné. Od prijatia týchto zákonov minister očakáva riešenie krízovej situácie vo verejnoprávnych médiách.
Nové zákony majú smerovať k väčšej samostatnosti a nezávislosti oboch médií. Majetok oboch médií má od 1. januára prejsť do ich správy. Významnou zmenou, ktorá má viesť k sprehľadneniu finančných tokov, má byť vytvorenie novej dozornej rady, ktorá bude dohliadať na hospodárenie oboch inštitúcií.
Autor: hr & tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.