výročia letu prvého človeka
Prísne utajovaný let J. Gagarina nebol dôsledkom prirodzeného vývoja kozmonautiky, ale výsledkom tlaku zhora. Výcvik 20 sovietskych pilotov pre budúcu kozmickú misiu sa začal v ZSSR v roku 1960. Vtedy 26-ročný vojenský pilot Gagarin bol jedným z 20 vybraných. Aj keď Gagarinov let okolo Zeme 12. apríla 1961 dopadol úspešne, bol s ním spojený celý rad technických rizík a aj oficiálna sovietska tlačová agentúra TASS mala pripravené rôzne verzie pre prípad úspechu i mimoriadnej udalosti.
Gagarin obletel zem len raz a jeho let trval 108 minút. Kozmonaut ale celý let absolvoval bez toho, aby zasiahol do riadenia svojej rakety. Lekári sa najviac obávali toho, že Gagarin sa pri veľkolepom pohľade na Zem zblázni, preto presvedčili technikov, aby riadenie rakety zablokovali. Manuálne riadenie mohol Gagarin uviesť v núdzovom prípade do chodu len vtedy, ak by použil špeciálny kód. Lekári vychádzali z toho, že ak sa prvý kozmonaut skutočne zblázni, nebude si kód pamätať, nedokáže vypnúť automatiku a nespôsobí žiadnu katastrofu.
Let prvého sovietskeho kozmonauta odštartoval nielen novú etapu výskumu vesmíru a éru sovietsko-amerických pretekov v jeho dobývaní, ale aj glorifikáciu J. Gagarina, ktorý sa nedobrovoľne stal nástrojom sovietskej komunistickej ideológie.
Najslávnejší kozmonaut tragicky zahynul 27. marca 1968 v kabíne testovaného prúdového lietadla, ktorému zlyhal motor. Tragická udalosť spred 33 rokov je dodnes opradená legendami, ktoré nepripúšťajú, že technika na zásluhy neberie ohľad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.