Láka ich tamojšie bohatstvo. Antarktída je totiž nielen zdrojom vedeckých poznatkov, ale aj turistickou atrakciou či zásobárňou rýb. Aký je teda vplyv ľudí na Antarktídu a aká je jej budúcnosť?
Spod hrubej pokrývky snehu a ľadu tu a tam vytŕča sopečná hornina. Ľadovce sa plazia z vrcholkov hôr, na ktorých ešte nespočinula ľudská noha, a končia svoju cestu až na kraji mora. Presne pre to ta turisti prišli - čistý vzduch, nádherná scenéria a neuveriteľne fotogenickí tučniaci. Antarktída s rozlohou 14 miliónov kilometrov štvorcových je najveternejším a najstudenším miestom na Zemi a jedným z najexkluzívnejších turistických cieľov.
Pre tých, ktorí vyhľadávajú dobrodružstvá, sa tam ponúka priam ohromujúca škála aktivít: horolezectvo, lietanie v balónoch, potápanie a dokonca i windsurfing. Antarktický prieskumník, momentálne turistický sprievodca Don MacIntyre je presvedčený, že turistika, keď sa robí rozumne, môže slúžiť len dobrému účelu - a to vzdelávaniu a výučbe, ako ochrániť jednu z posledných skutočných divočín tejto planéty.
Vlani navštívilo Antarktídu 15.000 turistov a odhaduje sa, že tento počet bude každý rok stúpať. To síce na jednej strane pomáha šíriť osvetu o potrebe Antarktídu chrániť, ale na druhej strane tiež zvyšuje tlak na kontinent. Ďalšou hrozbou je ťažba prírodných surovín ako uhlie a iné minerály. Celkový dopad ľudskej činnosti na Antarktídu si zatiaľ nikto nevie predstaviť, ale každému je jasné, že v konečnom dôsledku by to bol dopad negatívny. Túžba ľudstva po nových atrakciách a nových zážitkoch môže byť napokon príliš i pre oblasť večného ľadu na juhu planéty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.