tohtoročný nebude výnimkou... Bližšie sme sa o ňom pozhovárali s konateľom náboženskej obce a predsedom rady starších Československej cirkvi husitskej, Bohumilom Kamanom z Košíc, ktorý zastupuje cirkev v ekumenických aktivitách:
"Nadchádzajúca Veľká noc je pre mňa osobne, kedže som vyrastal v rodine duchovného a bol formovaný kresťanským prostredím, nie nejakým sviatkom jari, ako sa kde-tu ešte stále píše, ale ju vnímam ako ukrižovanie Pána Ježiša, ktorý sa za nás všetkých obetoval. Kríž, to nie sú pre mňa len dve časti dreva, ale kríž, to je symbol. Jeho diagonála, to sú naširoko roztiahnuté ruky Pána Ježiša, jeho otvorené dlane, ktorými prijíma nás všetkých - bez rozdielu vierovyznania, jazyka, farby pleti... V tom je podstata ekumenizmu ako spolupráce jednotlivých cirkví."
Československá cirkev husitská je jedným z katalyzátorov ekumenického hnutia.
"Na široko koncipovanej ekumenickej báze spolupracujeme s ostatnými kresťanskými spoločenstvami. Sme si navzájom otvorení, rešpektujeme sa. Inak sa ani nedá."
To, že sa na ekumenických podujatiach v Košiciach zúčastňujú veriaci veľkého množstva cirkví a náboženských spoločností je skutočne raritou. Ako viem, podobné ekumenické spoločenstvá sú najbližšie v Budapešti, Bratislave a Prahe, ale pokiaľ som dobre informovaný, ani jedno z nich nezdružuje veriacich až toľkých vierovyznaní...
"Máte pravdu. V našom ekumenickom spoločenstve je združených deväť kresťanských cirkví plus Židovská náboženská obec, ktorá sa pravidelne zúčastňuje na všetkých podujatiach, samozrejme, s výnimkou veľkonočných. Ale napriek tomu vždy nachádzame spoločnú reč a porozumenie. Istý čas boli síce len ako pozorovatelia zastúpení v našom spoločenstve aj predstavitelia Cirkvi adentistov siedmeho dňa. Toľko cirkví a náboženských spoločností vedno a pokope, to je v Európe unikát. Paleta našich spoločných podujatí je ozaj rozsiahla, len tak úchytkom spomeniem aspoň ekumenické bohoslužby, ktoré sa konajú v Dome umenia, každoročné pietne spomienky za obete holokaustu či ekumenické poďakovanie Bohu za úrodu."
Košice vždy v minulosti boli vzorom tolerantnosti.
"Veď práve o to tu ide! To, že v ekuméne združujeme veriacich rôznych cirkví a náboženských spoločností, je už samo osebe prejavom jazykovej, rasovej a národnostnej tolerantnosti. Veď len uvážme! Napríklad v Pravoslávnej cirkvi je veľa občanov ruskej národnosti, v Gréckokatolíckej zasa rusínskej a ukrajinskej, v Reformovanej kresťanskej cirkvi je veľa Maďarov, v Cirkvi československej husitskej sú zasa veriaci pochádzajúci z Čiech a Moravy, v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania je mnoho veriacich nemeckej národnosti. A mohol by som ešte dlho pokračovať. Nehovoriac už o liturgických jazykoch, vrátane klasickej latinčiny, staroslovienčiny, biblickej češtiny a podobne. Spomínal som viaceré naše podujatia, na mnohých z nich, keď sa spoločne modlíme, jeden potichu, jeden polohlasne, znie napríklad Otčenáš neraz v desiatkach jazykov! Rád by som ešte upozornil, že dušou ekumenického hnutia v Košiciach je Mons. Anton Konečný, rektor rímskokatolíckeho Kňazského seminára svätého Karola Boromejského. Ja o ňom hovorievam, že je to človek celou svojou podstatou zapálený pre ekumenizmus. Bodaj by takých tolerantných ľudí bolo čím viac!"
Najmä dnes, keď sme svedkami rôznych národnostne motivovaných útokov, aj keď našťastie neraz iba verbálnych...
"Príkladom sú rôzne hanlivé nápisy... Ale napríklad aj rachot delobuchu či petardy počas nedávnej pietnej spomienky pri príležitosti prvého transportu slovenských Židov do koncentračných táborov, ktorá sa uskutočnila v Poprade. Podľa informácií Tlačovej agentúry SR popradský primátor Štefan Kubík, ktorý na podujatí hovoril o odpustení, zmierení a tolerancii, nevylúčil, že išlo o zjavnú provokáciu... Práve preto, nazdávam sa, treba všemožne podporovať ekumenické aktivity, ktoré ľudí nerozdeľujú, ale spájajú."
O niekoľko dní je tu Veľká noc...
"A k nej už tradične patrí ekumenický pašiový sprievod, ktorý sa vždy koná na Veľký piatok utrpenia a smrti Pánovej v samom centre Košíc. Tohtoročný (rozumej: zajtrajší) sa uskutoční na tému "Slová z kríža..." Jeho organizátormi sú Teologický inštitút pri rímskokatolíckom Kňazskom seminári svätého Karola Boromejského a deväť zúčastnených kresťanských cirkví. Sprievod, na ktorom opäť očakávame veľkú účasť veriacich, sa začne o 13. hodine pri Jakabovom paláci. Odtiaľ pôjde po trase Mlynská ulica, Hrnčiarska, Pri Miklušovej väznici, Univerzitná, Hlavná, Uršulínska, Mäsiarska, Dominikánske námestie, Moyzesova, Alžbetina a späť na Hlavnú... Zastávky budú pri chrámoch a modlitebniach jednotlivých cirkví, tá posledná bude pri košickom katedrálnom chráme Dóme svätej Alžbety."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.