nových kandidátov na členstvo v Európskej únii mnohé ovplyvniť. Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku, J. E. pán George Vaugier poskytol exkluzívne pre náš denník interview.
Slovensko prechádza etapou transformácie. Medzi najdiskutovanejšie témy u nás dnes patrí reforma verejnej správy. Ako prebehla vo Francúzsku a čo pozitívne by si z nej mohli zobrať Slováci?
Francúzsko bolo niekedy veľmi centralizovaným štátom. Pred dvadsiatimi rokmi došlo k reforme a decentralizácii v rozdeľovaní finančných prostriedkov. Dnes, práve vďaka tejto reforme, pociťujeme u nás istú rovnováhu. Krajina sa delí na 22 administratívnych oblastí, no systém prerozdeľovania prostriedkov je relatívne zložitý. Napríklad v kompetencii obcí je prvý stupeň základných škôl, druhý stupeň je v pôsobnosti okresov a stredné školy má v kompetencii vyšší územný celok. Každý systém má svoje presne špecifikované zdroje. Spôsob prerozdeľovania daní má takisto svoje presné pravidlá.
Vo Francúzsku žije desaťnásobne viac obyvateľov ako na Slovensku. Reforma plánuje rozdeliť našu krajinu na 12 vyšších územných celkov (VÚC). Mnohí argumentujú, že Európska únia akceptuje väčšie celky. Existuje názor, koľko obyvateľov by v nich malo žiť a akú by mal mať VÚC veľkosť? Má diskusia o ich počte význam?
Tradície, politická a ekonomická situácia na Slovensku je zásadne iná ako vo Francúzsku. Každá krajina má svoj systém, a spôsob rozdelenia Slovenska na vyššie územné celky je výlučne vaše rozhodnutie a vôbec nejde o to, aký názor má Európska únia.
Slovensko má ambíciu v krátkom čase stať sa členom EU. Ako vidíte naše šance, vzhľadom na podmienky na Slovensku a problémy, ktoré nás trápia?
Určite je to možné, stať sa v krátkom čase členom EU, veľa však bude záležať od pokračovania rozbehnutých reforiem a ich uplatnenia v reálnom živote. Máte napríklad výbornú úroveň školstva, no administratívna správa nie je dostatočne kvalitná. Mala by umožniť ekonomický rozvoj bez toho, aby kládla prekážky. Takisto je nevyhnutné eliminovať korupciu v obchode, verejnej správe a súdnictve.
Regionálne rozdiely v životnej úrovni medzi Bratislavou a západným Slovenskom na jednej strane a východným a časťou stredného Slovenska sú značné, a neustále sa prehlbujú. Ako vnímate Slovákov? Sú aj medzi nimi tak veľké rozdiely?
Určite nie. Keď som prichádzal do Michaloviec, myslel som si, že tu uvidím pusté ulice, opustené farmy, mesto bez života. To, čo som videl, bol úplný opak mojich očakávaní. Nevidím medzi Bratislavou a východným Slovenskom nejaký prirodzený rozdiel v spôsobe života, či v tom, ako sa ľudia prezentujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.