jednou a to najjednoduchšou možnosťou. Neochudobňujme sa o rad ďalších možností, ktoré vďaka bohatej ponuke trhu a vlastným výtvarným riešeniam môžeme uplatniť. Ak nezabudneme na estetickú únosnosť, môžeme tapety rôzne kombinovať, aplikovať ich v izolovaných pásoch na ohraničené plochy, ktoré potom orámujeme lištami a pod. Tapetami môžeme vytvoriť kút pre štýlový kus nábytku, ale možno nimi aj zamaskovať rušivé plochy dverí, zakryť skriňové steny. Samolepiace tapety sa dajú aplikovať na nábytok, dajú sa lepiť na hladké plochy umakartu, drevotriesky, skla.
Pri riešení priestoru má veľký význam využitie farieb. Niektoré nepriaznivé dojmy či proporcie miestnosti môžeme vhodným výberom farby opticky korigovať. Do malých miestností volíme tapety svetlých teplých farieb, ktoré sa hodia aj tam, kde sú okná na sever. K tmavému nábytku je vhodná svetlá farba, k svetlému zase tmavšia, ktorá vytvára kontrast, nábytok sa od pozadia "odráža". Tmavé farby opticky znižujú priestor, tmavá čelná plocha dlhej úzkej chodby ju zdanlivo skráti.
Pri vzorovaných tapetách je najvýraznejším vzorom pruh. Treba mať na zreteli, že zvislé pruhy nám priestor opticky zvyšujú, vodorovné zas rozširujú.
Tapety delíme na jednovrstvové a dvojvrstvové. Pri jednovrstvových ide o pás papiera stočeného do zvitku, so šírkou 50 alebo 70 cm. Zvitok má dĺžku obvykle 10 metrov. Môžu byť hladké, alebo razené s reliéfnym vzorom. Dvojvrstvové sú buď zlepené dva pásy papiera, alebo na papieri nalepený iný materiál - textil, korok, dyha, hliníková fólia, plast a podobne. Špeciálnym druhom sú aj samolepiace tapety, vhodné na nábytok, umakart, sklo a iné hladké plochy. Sú to vlastne plastové fólie so samolepiacou vrstvou, zabezpečenou ochranným papierom. Pri všetkých tapetách, ktoré majú nosnú vrstvu z papiera, platí jednotný postup pri nalepovaní na stenu.
Pracovný postup
Skôr než sa pustíme do práce, ešte pred kúpou tapiet si dopredu vyrátame potrebné množstvo, pretože je nepríjemné, ak pri lepení posledných kusov zistíme, že máme málo materiálu. Tapety sú dosť drahé, takže nebudeme zbytočne nakupovať ani veľké množstvá. Všeobecne platí, že po vyrátaní ploch všetkých stien prirátame 10 - 15 percent. Pri tapetovaní schodišťa postupujeme podľa obr. 1. Potrebná dĺžka pásu tapety (D) zodpovedá výške steny od schodu ku stropu v okraji pásu (v1), zväčšenej o výšku (v2) danú úkosom a druhám okrajom šírky pásu tapety. Pri kladení pásu na stenu schodišťa orezávame mokru tapetu po položení na stenu podľa zošikmenia a podľa stupňov schodišťa. Dôležitá je aj veľkosť vzoru. Čím je väčší tlačový raport (opakujúci sa vzor na tlačiarenskom valci), tým väčší bude odpad pri stranovej a výškovej náväznosti pásov.
Ďalšou z prípravných prác je úprava steny, na ktorú ideme tapetu lepiť. Musí byť suchá a hladká, pretože tapta bude povrch steny kopírovať. V prípade nerovností nalepíme najprv makulatúru (obr. 2), to znamená podkladový papier (staré noviny), ktorým stenu vyrovnáme. Až po dokonalom zaschnutí makulatúry môžeme pokračovať v ďalšom lepení.
Stručne si priblížime postup pri lepení vzorovaných tapiet v celej miestnosti.
Na prácu budeme potrebovať dlhé nožnice, dlhší kuchynský nôž, vedro na lepidlo, maliarsku štetku, mäkkú kefu a handru, šnúru so závažím, zvinovacie meradlo, ceruzu a pracovný stôl väčších rozmerov. Ak taký nemáme, vysadíme hladké dvere, odmontujeme kľučky a položíme ich na kuchynský stôl. Vzorované tapety sú tlačené tak, že vzor sa na okrajoch zhoduje v šírke asi jedného centimetra. To znamená, že pásy sa pri lepení prekrývajú tak, aby vzorka pasovala. Platí zásada, že lepíme jednotlivé pásy tapiet smerom od okna, aby prekrývajúce sa okraje nevytvárali vplyvom dopadajúceho denného svetla tieň (obr 3). Pred lepením prvého pásu si vyznačíme pomocnú zvislú čiaru pomocou šnúry so závažím (olovnice).
Tapety lepíme špeciálnymi lepidlami, ktoré sa dajú kúpiť v tekutom stave, alebo práškové. Tieto si pripravíme podľa návodu od výrobcu. Jednotlivé pásy navlhčíme vo vode a lepidlo natierame širokou maliarskou štetkou na pracovnom stole (obr 4). Začneme natierať od stredu pásu, lepidlo potom rozotierame smerom k okrajom. Aby sme predišli stratám, navlhčenie a nasiaknutie lepidlom vyskúšame najprv na menších kúskoch. Ak je tapeta príliš vlhká, bude sa trhať. Pri nedostatočnom navlhčení nepriľne dobre na stenu.
Pás tapety po natretí poskladáme od krajov ku stredu (obr. 5) a lepíme od stropu k podlahe. Po priložení na stenu ho vyhladíme kefou alebo mäkkou handrou, od stredu k okrajom, čím zároveň vytlačíme vzduch (obr. 6). Treba rátať s tým, že mokrý papier zväčšuje svoju plochu, po vyschnutí sa opäť stiahne, takže drobné vlnky, ktoré sa za mokra nedajú vyhladiť, zmiznú po vyschnutí samy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.