lebo iba tak sa zachovala ich magická moc. Dnes sa už od tejto tradície upúšťa a rozdávajú sa vajíčku buď vyfúknuté alebo uvarené na tvrdo. Počas Veľkonočných sviatkov si asi každý nájde chvíľočku a vyfarbí nejaké to vajíčko pre radosť, alebo na ozdobenie sviatočného stolu. Avšak nie každý je taký zručný, aby svoje vajíčka krášlil voskom a vytváral tak zložité ornamenty.
Veľmi jednoduché a pritom pekné je zdobenie vajíčok pomocou farebného papiera. Farebné papierové kolieska alebo prúžky dokážu na vajíčku vykúzliť zaujímavé dekorácie. Z rôznofarebných papierov môžeme nožnicami nastrihať úzke prúžky a dierovacím strojčekom zas kolieska. Možno doma nájdeme aj staré konfety a serpentíny z plesu, ktoré sa tiež dobre hodia k olepeniu vajíčok. Na lepenie používame netoxické lepidlo, vhodné môže byť aj disperzné lepidlo. Pri samotnom lepení dávame pozor, aby sme zbytočne neznečistili namaľovaný povrch vajíčka lepidlom, pretože to zanecháva škvrny. Z koliesok môžeme skladať farebné kvety, prúžky, kosoštvorce a mnoho iných ornamentov. Ak použijeme prúžky, naše vajíčka budú vyzerať tak trochu škótsky ale zato veľmi moderne. Hotové vajíčka vyzerajú najlepšie, ak sú položené na zelenom koberci z žeruchy alebo ovsa zasiateho v kvetináči alebo hlbšej miske.
Potreby a materiál k oblepovaniu vajíčok: nožnice, dierovačka, netoxické lepidlo, farebný papier, konfety a serpentíny.
A ešte jedna rada na poslednú chvíľu. Vajíčka môžeme zafarbiť klasickým atramentom. Budú pekne modré. Potom vezmeme "fixkový" zmizík, ktorým vytvárame na oatramentovanom vajíčku pekné ornamenty. Skúste, určite budete výsledkom prekvapení. Vajíčka vyzerajú tak, ako keby boli zdobené modrotlačou.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.