Výskyt: rastie ako burina v záhradách, na dvoroch, poliach a pod.
Zber: zbierame celú rastlinu, teda koreň, vňať, listy a kvety. Sušíme pri teplote 50 stupňov.
Úžitok: podporuje trávenie, čistí žalúdok, osoží pri chorobách pečene a žlčníka, pri cukrovke, hemoroidoch. Púpava toho dokáže naozaj veľa. Znižuje napríklad krvný tlak, podporuje činnosť pečene (najmä koreň púpavy) a rast červených krviniek. Pomáha pri problémoch zažívacieho traktu, reume a nedostatočnej činnosti obličiek. Mobilizuje pankreas, osoží teda aj cukrovkárom, ale ako pomocný liek ju možno použiť aj pri žltačke. Svojimi močopudnými vlastnosťami je vhodná tiež pri liečení tučnoty. Bylinkári tvrdia, že pri bolestiach spôsobených žlčníkovými kameňmi stačí požuť niekoľko listov púpavy (po vycmúľaní vypľuť) a chorému sa uľaví.
Požitie:
Macerát: 1 vrchovatá čajová lyžička koreňov sa dá na noc do 1/4 litra studenej vody, na druhý deň sa zohreje na bod varu a scedí.
Sirup: 4 hrste púpavy dáme do 1 litra studenej vody a necháme pomaly zovrieť. Keď tekutina vzkypí , odtiahneme z platne a necháme celú noc stáť. Pridáme 1 kg cukru a polku na plátky nakrájaného citrónu . Hrniec postavíme bez pokrievky na sporák a pri miernom ohni zahusťujeme.
Čaj: si možno pripraviť tak, že jednu polievkovú lyžicu púpavy zalejeme 4 deci horúcej vody a necháme 10 minút postať.
Upozornenie: vysávanie mliečnej šťavy môže vyvolať nepríjemné stavy najmä u detí.
V rámci jarnej kúry odporúčajú bylinkári zjesť denne za hrsť mladučkých listov púpavy ochutených pár kvapkami citrónu. Hostiť nimi by ste sa mali okolo šesť týždňov. Dodajú telu energiu, potrebné vitamíny a podporia činnosť žliaz.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.