Slnko
Dnes v Košiciach a v Prešove (t.j. na poludníku 21 stupňov a 23 minút východnej zemepisnej dĺžky a rovnobežke približne 49 stupňov severnej zemepisnej šírky) zapadá Slnko približne o 19. hod. 25. min. stredoeurópskeho letného času. Zajtra v nedeľu Slnko vychádza o 5. hod. a 44. min. so začiatkom brieždenia o 3. hod. 45. min. Kulminuje o 12. hod. 34. min. a za obzor zapadá o 19. hod. 26. min. s koncom súmraku o 21. hod. 26. min. Stále sa nachádza v súhvezdí Rýb a až v piatok 20. apríla sa presunie do súhvezdia Barana.
Mesiac
Zajtra o 17. hod. 31. min. bude Mesiac v poslednej štvrti. V tomto čase nebude u nás pozorovateľný, lebo bude v súhvezdí Strelca hlboko pod obzorom. V nasledujúcom dni bude vychádzať už okolo 3. hod. nad ránom a pri východe Slnka bude kulminovať. Najvyššie na oblohe vystúpi len necelých 16 oblúkových stupňov. V utorok okolo 8 hod. ráno bude Mesiac v apogeu bude od Zeme najďalej.
Merkúr
Aj počas nasledujúceho týždňa bude Merkúr nepozorovateľný. V tomto období ráno Merkúr vychádza prakticky spolu so Slnkom a počas nasledujúcich dní sa zdanlivo približuje k Slnku. Nachádza sa v súhvezdí Rýb.
Venuša
Vychádza vyše jednu hodinu pred východom Slnka a s jasnosťou mínus 4,4 magnitúdy by sme ju za priaznivých podmienok mohli pozorovať tesne nad východným obzorom ako "Zorničku". V ďalekohľade by sa nám javila ako úzky kosáčik s len 9% svojej osvetlenej plochy. V utorok, 17. 4. bude Venuša v zastávke, kedy bude meniť smer svojho pohybu na oblohe. Nachádza sa v súhvezdí Rýb blízko jarného bodu, priesečníka svetového rovníka s ekliptikou.
Mars
je pozorovateľný nízko nad východným a juhovýchodným obzorom. Vychádza pred jednou hodinou po polnoci. Nachádza sa v súhvezdí Hadonosa, ale v piatok vstúpi do súhvezdia Strelca. Dosahuje zdanlivú jasnosť približne nultej magnitúdy. Na oblohe vystúpi maximálne iba necelých 18 stupňov nad obzor.
Jupiter
je dobre pozorovateľný hneď po západe Slnka nad juhozápadným obzorom.. Zapadá však už pred polnocou. Nachádza sa v súhvezdí Býka ako jasný objekt dosahujúci zdanlivú hviezdu veľkosť približne 2 magnitúdy.
Saturn
podobne ako Jupiter v jeho blízkosti je pozorovateľný už večer a vychádza približne 20 minút pred východom Jupitera. Nachádza sa v súhvezdí Býka, západne od Jupitera. Dosahuje nižšiu zdanlivú jasnosť v porovnaní s Jupiterom.
Urán
nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +5,9 magnitúdy. Nachádza sa v súhvezdí Kozorožca. Hoci dve posledné vzdialené obrie planéty voľným nevidíme, môžeme ich v utorok 17. 4. ľahko lokalizovať pomocou kosáčika Mesiaca. Ráno pred východom Slnka bude Mesiac približne v strede a 4 stupne južne medzi planétami Urán a Neptún.
Neptún
nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu len +8 magnitúdy. Nachádza sa západne od planéty Urán v súhvezdí Kozorožca.
Pluto
nie je pozorovateľné. Pluto sa nachádza v súhvezdí Hadonosa a jeho zdanlivá jasnosť je +14,4 magnitúdy.
Autor: Pripravil: František FRANKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.