päťkoruny. Mince, ktoré vidíte na snímke sa razili zo striebra s váhou dvadsaťštyri gramov. Ak sú na nich iba málo viditeľné stopy obehu, sú veľmi vzhľadné. Na obrázku vidíme dve varianty rakúskych päťkorún z roku 1909. Rozdiel je v grafickom návrhu hlavy Františka Jozefa. Na prvom snímku môžeme vidieť päťkorunu s takzvanou malou hlavou typu Marschall. Vedľa nej je umiestnená minca s veľkou hlavou typu Schwartz.
Pravdepodobne ste presne nepochopili, že o čo vlastne ide. Mená, ktoré sme uviedli sú autori portrétu panovníka na habsburských minciach. Autorom prvého portétu bol Rudolf Ferdinand Marschall (1873-1967), ktorý sa používal na minciach korunovej meny. Druhý portrét vyšiel z dielne Stefana Schwartza (1851-1924). Je to indentifikačný znak, ktorý zberatelia často používajú. Aj z tejto ukážky vidíme, že často je medzi niektorými mincami iba nepatrný rozdiel. Zberateľská hodnota oboch variánt je približne rovnaká, mince sú cenovo dostupné.
Ak sa začnete špecializovať na tieto mince, tak je výhodné habsburské mince dopredu preštudovať. V zbierke by mali byť obe varianty päťkorunových mincí z roku 1909. Najľahšie ich rozpoznáme ak si pozornejšie všimneme signatúru autora. Na päťkorunovej minci typu Schwartz nájdeme signatúru autora pod hlavou panovníka. Na päťkorune typu Marshall žiadnu signatúru nenájdeme, čo môžeme vidieť aj na obrázku. Ďalším identifikačným znakom je veľkosť hlavy panovníka, rozdiel je dosť značný. Tieto návrhy sa objavili aj na niektorých ďalších minciach korunovej meny z obdobia vládnutia Františka Jozefa. Celkovo sa na minciach objavilo sedem druhov portrétov v období (1852-1909), vzhľadom k dlhoročnej dĺžke panovania Františka Jozefa. Vidíme, že letopočet razby mince nám neprezradí všetko, preto by mali zberatelia problematiku ktorej sa venujú dôkladne poznať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.