mesta.
Ako sme už informovali, Úrad pre verejné obstarávanie v Bratislave odporučil mestu Košice zrušiť súťaž, ktorej neregulárnosť napadol jeden z účastníkov, ktorému sa nepozdával systém bodovania jednotlivých ponúk komisiou poslancov a pracovníkov magistrátu.
"Komisia sa zíde, otvoria sa obálky, vyhodnotia body a určí poradie. Potom budeme čakať stanovenú lehotu, či nepríde nejaká námietka. Ak nie, podpíšeme zmluvu s víťazom, aby do konca júna mohol vyčerpať milión korún, ktoré sme dostali na tento účel," informoval nás námestník primátora J. Filas.
Milión korún, ktoré by mali postačiť na prvú etapu budovania monitorovacieho systému, dostalo mesto Košice ako účelovú dotáciu zo štátneho rozpočtu pridelenú Komisiu pre prevenciu kriminality fungujúcou pri vláde SR.
Za tieto peniaze sa podarilo spustiť len základ monitorovacieho systému, ktorý tvoria dve otáčacie kamery s prenosmi a záznamovým zariadením. To znamená, že na mestskej polícii by na obrazovke videli dianie v blízkosti kamier umiestnených v centre.
V Bratislave, kde v centre funguje už deväť kamier, tak monitorovací systém napomohol k objasneniu vraždy. Kamera síce nenafilmovala vraha, ale zaregistrovala jeho auto, cez ktoré sa vyšetrovatelia dostali až k pacháteľovi.
Cieľový projekt pre Košice počíta s inštaláciou asi 50 kamier na rôznych frekventovaných miestach, v blízkosti bánk, nákupných stredísk, uzlov, kde sa pohybuje veľa ľudí.
Financovanie projektu v Košiciach je navrhované z viacerých zdrojov, okrem mesta by mali prispieť aj ministerstvá dopravy, vnútra, banky a poisťovne sídliace v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.