výpovede z priestorov na Kováčskej 40, kde majú svoje ambulancie. Mesto ako vlastník priestorov chce totiž budovu zrenovovať a zriadiť v nej niekoľko bytových jednotiek. Lekári sú z toho zhrození, pretože tridsať rokov sídlila na Kováčskej 40 poliklinika.
Predovšetkým tvrdia, že vysťahovanie sa z priestorov môže vážne ohroziť poskytovanie zdravotníckej starostlivosti. Ich spádová oblasť predstavuje asi 60 tisíc obyvateľov prevažne z okolia Košíc, ktorí sú zvyknutí chodiť za lekárom na určité miesto. Presťahovanie by určite sťažilo dostupnosť zdravotnej starostlivosť, v horšom prípade ju na nejaký čas mohlo úplne obmedziť.
"Aby mohlo vzniknúť zopár perfektných bytov na lukratívnom mieste, bude mať viac ako 60 tisíc ľudí nepríjemnosti... Neštátni lekári sú totiž súčasťou siete zdravotníckych zariadení a napĺňajú ústavou garantovanú zdravotnú starostlivosť. Mesto sa správa ako tvrdý podnikateľ, no zarážajúce je, že ho zaujíma osud jedinej budovy, akoby bola jedna jediná, ktorá chátra. Netvrdíme, že nie je v zlom stave, ale argumentovať tým ako dôvodom pre výpovede je absurdné. Schátralých budov je predsa v centre Košíc viac než dosť," rozhovorili sa pri našom stretnutí lekári.
Ako nám objasnili, už teraz je situácia pre pacientov zložitá, pretože NsP Košice-okolie, ktorej súčasťou donedávna boli dnes už neštátne ambulancie, nemá ucelené priestory. Časť ambulancií sa nachádza na Smetanovej ulici, ďalšie sú na Mlynskej, Zbrojničnej, Rooseveltovej, Kováčskej a Bielej. No a Detské lôžkové oddelenie sa nachádza v Čermeli. Pritom Kováčska 40 a Biela 2 je vlastne jedna budova, no kým jedna časť patrí nemocnici, druhú vlastní mesto. No ak ju deväť neštátnych a dve štátne ambulancie budú musieť opustiť, pacientov z vidieka čaká iba chaos - na miesto obďaleč železničnej a autobusovej stanice boli predsa roky navyknutí. Navyše ani so sťahovaním to nie je také jednoduché, keby sa rovno bolo kam - čo nie je.
"Neštátny lekár nedostáva licenciu na meno, ale na priestory, v ktorých zdravotnícku starostlivosť poskytuje. Potrebuje k tomu napríklad stanovisko o etickej a morálnej spôsobilosti, súhlas okresného a krajského štátneho lekára, nájomnú zmluvu, povolenia hygienikov, vyjadrenie mestskej časti a mnohé ďalšie povolenia. Celkovo je ich asi dvadsať. Vybavenie týchto náležitosti trvá celé týždne až mesiace, nikto z nás nezískal licenciu skôr ako za pol roka. A keďže o licenciu možno požiadať až keď sú priestory prenajaté, môžu prejsť opäť celé mesiace, kým ju dostaneme. Ale čo dovtedy s našimi pacientmi?" pýta sa za všetkých MUDr. Danica Juríková. Jej koleda Ronald Pavlov sa domnieva, že v tomto prípade budú asi potrebné len tie povolenia, ktoré sa vzťahujú na nové priestory, aj tých je však viacero a vybaviť ich potrvá určite niekoľko týždňov.
No lekári zatiaľ ani netušia, kam by sa mohli presťahovať. Bytový podnik im síce ponúkol dve možné riešenia, ale objekty (oba mimo Starého mesta) by si museli odkúpiť za niekoľko miliónov a otázka znie, kde ich nabrať. Možnosť prenajať si nejaké priestory, podľa možnosti také, aby mohli byť všetci deviati lekári opäť pokope a zostali v komplexe poliklinického systému poskytovania zdravotníckej starostlivosti (ako prízvukujú, nie kvôli sebe, ale kvôli pacientom), zatiaľ nie je. Aspoň nie za štátom regulovanú cenu 250 korún na meter štvorcový. Ďalšie riešenie ponúka Nemocnica s poliklinikou Košice-okolie. Podľa jej riaditeľa JUDr. Jána Kasinecza je však NsP schopná poskytnúť momentálne iba sedem ambulancií, všetky v krízovom stave, čo je však neadekvátnym riešením.
"Naše príjmy nie sú také, že by sme si mohli dovoliť prenajať priestory, kde bude nájom 2000 korún na meter štvorcový. A ak už máme priestory odkúpiť, prečo nie potom tie, v ktorých sídlime teraz? Veď o odkúpenie nebytových priestorov sme požiadali ešte vlani. Dosiaľ sme nedostali odpoveď," zdôrazňujú lekári.
"To, čo bolo v minulosti vyčlenené na ambulancie sa vracia späť do bytového fondu, pretože celý objekt tvoria vlastne byty. Odjakživa to boli bytové priestory, len boli dočasne vyčlenené na nebytové, nikdy sa však nepreklasifikovali. Bol to stav, ktorý pretrvával ešte od socializmu, zrejme to vtedy spĺňalo potrebné kritéria. No dnes je celý objekt v takom zlom stave, že sa tým mesto muselo začať zaoberať. A ako vlastník sa rozhodlo, že sa to vráti do bytového fondu a bude sanovať. Preto od januára začalo postupne neštátnym lekárom posielať výpovede nájomnej zmluvy," vysvetľuje riaditeľ Bytového podniku Ing. Marián Varga.
Podľa neho potrebuje objekt renováciu strechy, výmenu odkvapov i okien a nemožno čakať, kým sa strecha jedného dňa zborí nájomcom na hlavu. Paradoxné však je, že mesto zistilo, že sa jedná o bytové priestory tak náhle. Lekári sa o tom dozvedeli tiež iba nedávno.
"Najprv sme dostali z čista-jasna výpovede, voči čomu sme sa odvolali. Až potom v odpovedi na našu reakciu mesto uviedlo, že priestory, ktoré užívame, sú bytové. Vieme o tom asi tri týždne, celé roky sme boli v tom, že sú to nebytové priestory. Tak je to uvedené aj v našej zmluve s bytovým podnikom," oponujú lekári.
Paradoxné je, že v bytových priestoroch, ako ich klasifikuje mesto, už tridsať rokov funguje okrem praktického lekára, zubnej, krčnej, urologickej a logopedickej ambulancie a tiež interných ambulancií s nadstavbou gastroenterológie, kardiológie, reumatológie a diabetológie i chirurgia a röntgenové pracovisko. Kto na to mohol vydať povolenie?! A mimochodom, kto bude mať záujem nasťahovať sa do bytu, ktorý po jeho uvoľnení vznikne, keď vzhľadom na zvyškové žiarenie, môže byť potenciálne ohrozený na zdraví?
O týchto veciach Bytový podnik vôbec nediskutuje. Na výpovediach lekárom trvá, riaditeľ však verejne prezentoval ochotu vyjsť im v ústrety a dohodnúť sa na posune sťahovania aj vzhľadom na okolnosť, že Kováčska ulica je momentálne v rekonštrukcii a sťahovanie je prakticky nemožné.
"Na výpovediach trváme, no skutočné fyzické uvoľnenie objektu bude závislé na našej dohode, chceme, aby si lekári mali čas nájsť adekvátne priestory. Nie sme ale ochotní naťahovať čas, trištvrte roka určite čakať nebudeme. Očakávame, že sa lekári dohodnú a navrhnú nám reálny termín," zdôraznil Ing. Varga.
Podľa neho lekári odvádzajú Bytovému podniku za prenájom regulované nájomné 250 korún za meter štvorcový, takže na celom objekte sa vyberie ročne 237 tisíc korún. Keďže ho musí mesto udržiavať, platiť poistné a daň z nehnuteľnosti, prakticky mu nič nezostane. Je logické, že prostriedky, ktoré sa vyberú, nemôžu pokryť potrebnú viacmiliónovú rekonštrukciu. No na tú nemá ani Bytový podnik. Ten síce skončil minulý rok po dlhšom čase hospodárenie s pozitívnym výsledkom, no zisk bol len šesť miliónov korún. Pritom iba na najnevyhnutnejšie ošetrenie objektu na Kováčskej 40 treba podľa slov Mariána Vargu zhruba osem miliónov...
"Po rekonštrukcii by mohlo vzniknúť desať až pätnásť bytov, ktorých trhová hodnota sa môže pohybovať okolo dvoch miliónov korún za jeden. Keďže Bytový podnik peniaze na rekonštrukciu momentálne nemá, verím, že sa nájde investor, ktorý mestu pomôže. Za rekonštrukciu môže dostať časť bytov a ostatné mesto speňaží..." načrtol svoje predstavy riaditeľ Bytového podniku.
Ako však zdôraznil na stretnutí riaditeľa s lekármi prednosta Okresného úradu Košice-okolie Ing. Ľuboš Pastor, ktorý sa podujal robiť obom stranám sprostredkovateľa, bolo by veľkou chybou, keby lekári objekt z donútenia opustili, pričom by ich pacientom vznikli nemalé problémy, a ten by napokon stál ladom a čakal, kým sa nájdu na rekonštrukciu potrebné financie. Ostáva veriť, že mesto naozaj vie čo robí a že sa nájde spôsob čo najbezbolestnejšie celú záležitosť vyriešiť.
Lekári zatiaľ zvažujú, čo ďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.