Lateránskeho. Veľká noc je najvýznamnejším sviatkom kresťanského kalendára.
Rituál Zeleného štvrtku pripomína Poslednú večeru, keď Ježiš Kristus umyl nohy svojich učeníkov a prikázal im, aby nasledovali jeho príklad.
Odetý do bielej róby so zlatým krížom vylial pontifex maximus vodu na obe nohy kňazov, potom ich utrel a pobozkal. Rituál opakujúci sa 12-krát trval dve hodiny, pričom prítomní veriaci boli vyzývaní, aby darovali peniaze pre obete série zemetrasení, ktoré zdevastovali latinskoamerický Salvádor začiatkom roka.
Ešte pred týmto ceremoniálom hlava rímskokatolíckej cirkvi posvätila oleje, ktoré sa v Bazilike sv. Petra používajú pri krstoch, birmovkách a vysviacke kňazov. Svätý olej je zmesou olivového oleja a balzamu.
Už 80-ročného Jána Pavla II., ktorý si pri chôdzi pomáhal palicou, previezli po hlavnej lodi kostola vozíkom a po schodoch k oltáru vystúpil s problémami. S ohľadom na fakt, že následky Parkinsonovej choroby a niekoľkých operácií pápeža začínajú zmáhať, Vatikán je čoraz častejšie nútený upravovať jeho vyčerpávajúci program.
Na Veľký piatok si kresťania pripomenuli ukrižovanie svojho Spasiteľa. Pápež však prvý raz počas svojho 22-ročného pontifikátu upustil od absolvovania symbolickej Krížovej cesty (Via Crucis) okolo Kolosea.
Odkedy si v roku 1994 Ján Pavol II. zlomil nohu, prestal pri Krížovej ceste nosiť vysoký kríž, avšak zakaždým trasu okolo rímskej arény prešiel.
Očakáva sa, že procesiu na Veľký piatok prídu sledovať tisícky pútnikov. Tento akt pripomína 14 zastavení, ktoré začínajú odsúdením Ježiša na smrť až po jeho pochovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.