nezdravými, ale mimoriadne chutnými jedlami, ktoré nikoho nenechajú ľahostajným. Ako priznáva primátor Spišských Vlách Ing. Michal Kiššák, veľkonočné hody si nenechá ujsť ani on. "Na našom stole nesmie chýbať tradičná šunková rolka. Niekedy doma, keď sme chovali ošípané, to bola klasická domáca šunka. V košíku sú v cibuli farbené, ale aj zdobené vajíčka a všetko, čo má byť. Chren nemám čas kopať, takže ho niekedy dostanem buď od susedov alebo máme chren v náleve. No a neodmysliteľnou súčasťou sú kysnuté koláče," hovorí o veľkonočných zvykoch v rodine M. Kiššák. Priznáva, že veľkonočné jedlá konzumuje veľmi rád, aj keď priznáva, že v tieto dni sa človek viac prejedá a má menej pohybu. "Ale nikdy to nepreženiem," dodáva. Veľkonočný pôst dodržiava iba spolovice. "V tomto sme moderná rodina, takže jeme aj to, aj ono," konštatuje. Svoju manželku a dcéru zo zásady nešibe, ale oblieva a po kúpačkách chodí zväčša sám alebo so švagrom. "Keď som bol mladý, kúpaval som s vedrom, ale teraz je to len vedierko. Závisí to od toho, ako sa ktorá "kúpaná" správa," hovorí so smiechom.
Primátor Gelnice Ing. Ondrej Žakarovský chodieval po riadnej šibačke i oblievačke dovtedy, kým bol jeho syn malý. "Plietol som mu korbáče a spolu sme navštevovali príbuzné i známe. Dnes už má 15 rokov, ide si po svojom a ja som tieto zvyky obmedzil. Manželku i dcéru vykúpem riadne vodou, ženy z rodiny i najbližšie susedky len decentne voňavkou," povedal o podobe svojho Veľkonočného pondelka prvý muž Gelnice. Okrem týchto zvyklostí však udržiava aj iné tradície. "Vo Veľký piatok, ale aj celú sobotu sa u nás doma postíme. Nie je to ľahké, pretože práve v sobotu varíme šunku a všetky dobroty, ale vydržíme to. Je to dobré pre organizmus, ktorý sa prečistí a človek potom "chytí" tú správnu chuť na jedlá, ktoré ho čakajú," vysvetlil Ing. Žakarovský. V primátorovej rodine na veľkonočnom stole nechýbajú tradičné údeniny, chren, sladký koláč paska i syrek z vajec a mlieka, ktorý hlave rodiny i mesta veľmi chutí.
Primátor Spišského Podhradia Ing. František Slebodník bude počas sviatkov doma. Pri kúpačke bude mať tentoraz posilu svojho takmer trojročného syna. Ako sa s úsmevom priznáva, aj keď dnes je to už iné, kedysi ani on nepatril ku kúpačom, ktorí vodou šetria. "Ako študent som kúpal s vedrom, dnes je to decentnejšie. Mám takú striekaciu kačičku, takže ju využívam na tieto účely. No a po vode nasleduje voňavkovanie. U nás sa nešibe, nie je takáto tradícia. Kúpem ženy z najbližšej rodiny svokru, mamu, manželku, atď," hovorí o svojej veľkonočnej stratégii primátor mesta. Netají sa tým, že so svojou kačičkou je v akcii zväčša už medzi dverami, kde najviac prekvapí. Na veľkonočnom stole v jeho domácnosti sú tradičné spišské pochúťky šunková rolka, ale aj domáca šunka od mamy, vajcia, chren a syrek z vajec a mlieka. Presne také isté pochúťky nechýbajú ani na veľkonočne vyzdobenom stole u krompašského primátora Jozefa Fajgela. Hody prebiahajú so šunkou, vajciami a chrenom, ktorý sa v rodine Fajgelovcov kupuje. Krompašský primátor o sebe tvrdí, že je ortodoxným kúpačom, ktorý používa zo zásady vodu. Šibačka sa ani v jeho rodine netraduje. "Kúpanie prebieha len v rodine, teda doma a doma. Jeden môj domov je tu, kde žijem teraz a druhý tam, kde som sa narodil, u rodičov. Kúpem decentne a bez výnimiek. Každej zo žien sa ujde približne rovnaké množstvo vody, takže ani manželka nie je výnimkou. Jej sa ujde tak isto," hovorí primátor Krompách Jozef Fajgel. Sviatkovať bude doma a zároveň u rodičov.
Novoveský primátor Karol Mitrík je kvôli zdravotným problémom hendikepovaný, takže intenzita kúpačky a šibačky u Mitríkovcov bude závisieť od jeho pohybových možností. Veľkonočné sviatky strávi ako tradične doma, podľa kresťanských zvyklostí.
Autor: dub, nov, top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.