zastupitelstvo v Buglovciach rozhodlo poziadat predsedu parlamentu o vypísanie nových volieb. Po publikovaní rozhovoru sme zaznamenali mnozstvo telefonátov, poukazujúcich na nezrovnalosti v tvrdeniach T. Repaskej, rovnako sme dostali aj písomné ohlasy, zväcša anonymné. Ako sme uz niekolkokrát zdôraznovali, nepodpísané listy nebudeme zverejnovat. Prinášame preto len niektoré z ohlasov na rozhovor s T. Repaskou.
T. Repaská nehovorí pravdu, dôkazy sú na obecnom úrade v Buglovciach
V clánku s názvom Uznesenie poslancov o mojom odvolaní je nezákonné a nerešpektujem ho, ktorý vyšiel v Spišskom denníku 2. apríla, odznelo z úst pani Repaskej vela nepravdy. Aby si ludia mohli urobit na celú vec svoj názor, musím niektoré jej tvrdenia uviest na pravú mieru. Pani Repaská je starostkou, to je pravda, ved podla zákona o obecnom zriadení mandát starostu zaniká az zlozením slubu nového starostu. Pani Repaská uz nemá ziadne právomoci a kompetencie. Poslanci sa dna 30.6. 2000 uzniesli na volbe nového starostu obce. Za hlasovali šiesti poslanci zo siedmich prítomných, teda bola to trojpätinová väcšina všetkých poslancov, lebo Buglovce majú devät poslancov, z coho sú tri pätiny 5,4 poslanca. Zákon sme my neporušili, preto nechápem, preco dodnes p. Repaská tvrdí, ze sme ju odvolali nezákonne. Nehovorí pravdu ani o svojom plate, ze vraj mzdy boli len úctovne pripravené a ze ich necerpala. Kto kedy videl, aby niekto pripravoval papiere, ked ziadne peniaze neberie? Ona sama si mzdy pripravovala, v úctovných knihách je jej písmo. Predchádzajúci starostovia pán Franc i pán Lesnický boli len na štvrtinový úväzok, nie na celý. Niekto to nezrušil, tak to platí dalej, aj pre pani Repaskú. Cize jej podla zákona ako úväzkovej starostke patrí mzda 4 300 korún, nie 15 200 korún, ako si brala. Podla úctovných kníh, ktoré sama vypisovala, si 30. decembra 1999 vzala mzdu za január az marec toho roku vo výške 17 706 korún. Za apríl a máj nebrala mzdu, lebo vraj bola na PN, ale dala si odmeny za tieto dva mesiace 25 840 Sk. O den na to, 31. decembra si vyplatila mzdy za jún a júl dokopy 22 548 Sk. Za august az december si podla kníh vyplatila 56 370 Sk a k tomu odmenu za riadenie obce v roku 1999 10 400 Sk, co je po zdanení 8 840 Sk. Ešte v marci 2000 zaúctovala mzdu za január 2000 vo výške 13 469 cistého. To, co T. Repaská hovorí, ze nebrala mzdu, teda nie je pravda. Kto chce, môze sa príst pozriet na obecný úrad, výplatné listiny sú tu. Buglovce sú malá dedina, máme 274 obyvatelov. Kazdý mesiac dostávame od štátu dane okolo 27-tisíc korún. Je jasné, ze obci nestacili peniaze, ked pani Repaská si zobrala 15 200 korún na výplatu, z tejto sumy 38 percent sú odvody, dalších 3-tisíc mesacne išlo na cestovné výdavky, cez 2 500 korún na obecné telefóny. Obci nic nezostalo, T. Repaská zobrala všetko. Platy sa vypocítavajú podla zákona, cize v obci do 500 obyvatelov má starosta plat 1,35 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Starostovi, ktorý nevykonáva funkciu v plnom rozsahu úväzkový starosta patrí plat v pomernej casti zodpovedajúcej rozsahu vykonávanej funkcie. To hovorí zákon, starosta v Buglovciach je na štvrtinový úväzok.
Pani Repaská hovorí o prekrásne vyznievajúcom dome smútku, ktorý chcela v Buglovciach postavit. Pýtam sa naco, kto to zaplatí? Do roka máme v dedine jeden-dva pohreby, tak naco nám je dom smútku, ked na iné veci niet penazí. Klcov má dom smútku, dlhé roky ho stavali a dodnes nemá mraznicku. Ked v Buglovciach zacne horiet, tak musíme cakat na poziarnikov, lebo nemáme cím hasit. Nie je tu ani hydrant. Inakšie starosti sú tu, treba pokracovat vo výstavbe vodovodu, tam treba peniaze a nie na domy smútku. T. Repaská nerešpektuje nikoho, o všetkom rozhodovala sama, aj projekty na dom smútku dala robit sama, my sme sa o tom dozvedeli, az ked prišla faktúra a bolo treba zaplatit projektantom okolo 30-tisíc korún.
Ani s pôzickami na plynofikáciu to nie je v poriadku. Pani Repaská hovorí, ze všetko je vyplatené, všetko je vrátené. Môzem menovat niekolko ludí, ktorým nevrátila peniaze. Plyn to je osobitná kapitola. Plynofikáciu robila firma Revok z Levoce. Plynárne zaplatili obci 840-tisíc korún, a tak aj T. Repaská tvrdila, ze plyn stál 840-tisíc. No jednému súkromnému podnikatelovi dala za kopanie 100-tisíc,za naftu 40-tisíc, jednému obcanovi 20-tisíc, jej manzelovi 17-tisíc, dalších 50-tisíc zaplatila za poradenskú sluzbu. Rómovia tu kopali. No naco to bolo dobré? Ved tak prešustrovala na plyne pomaly 300-tisíc.
Pani Repaská hovorí, ze k 30. 6. 2000 nechala v pokladni 73 866 korún a na úcte lesa 70-tisíc. Boli tu obcania, nikto nenašiel ziadnu korunu a ani pokladnu, ved tu ziadnej pokladne nebolo, Repaská ju má doma. Klame, sústavne zavádza. Podla našich úctovných dokladov je celkový schodok 410-tisíc korún. Tolko by malo byt v pokladni. No ona rozpráva tak, ze na úcte lesa nechala tolko, v pokladni obecného úradu nechala tolko. A pritom tu má byt len jedna pokladna, lesy nie sú príspevková organizácia, všetko je vedené pod obcou.
No sú tu aj dalšie veci, ktoré šetrí polícia. V marci 1999 vybrala T. Repaská z obecného úctu v PKB 45-tisíc, no v penaznom denníku ako príjem nie sú. Dalších 20-tisíc vybrala z banky, my nevieme, kde sú tie peniaze, to vie len ona. A akurát vtedy podla nej, tak to povedala v novinách elektrárne chceli vypnút verejné osvetlenie , tak musela poziciavat peniaze od manzela. No ja to vidím tak, ze umelo vytunelovala obecné úcty, aby na nich nebolo penazí a potom sa vydávala za záchrankynu obce, lebo dávala zo svojich. Hovorí rozprávky! Rozbombardovala obecnú kasu, taká ja pravda.
Kamen sa vraj rozkráda. Ak sa tu rozkrádal kamen, tak za jej starostovania, ked tu chodili vlecky. Ak dnes niekto zoberie kamen, za fúru zaplatí 300 korún. Na obecnom úrade máme všetky faktúry. Pani Repaská hovorí, ze kamen vozila na cestu, vraj pozemky máme. No s vlastníkmi tých pozemkov ani nerozprávala, pôda nebola vynatá z polnohospodárskeho pôdneho fondu. Nevybavila to a teraz nás okresný úrad urguje a dáva pokuty. Všetko tak robila, sama, aj drevo z obecného lesa predávala sama a nikto nevie, za kolko. Také bolo hospodárenie starostky v Buglovciach
O petícii, co urobila za moje odvolanie z obecného úradu, len tolko musí byt predsa peticný výbor, o petícii by malo rokovat obecné zastupitelstvo. A kazdý obcan má právo podpísat ju. To tak nebolo. Pokial ja viem, tak mala pod petíciou 18 podpisov. T. Repaská hovorí, ze ju odvolali tí, co sú prívrzencami starého starostu. No tu nejde o to, kto vyhrá volby a bude starostom, tu ide o to, akým smerom má íst dalej dedina, ci takým smerom, ako ju viedla ona.
Pavol Katrinák, poslanec, poverený vedením obce Buglovce do nových volieb
Buglovcania si zaslúzia poriadneho starostu
Pani Repaská poúca cez noviny o tom, co hovorí zákon o úctovníctve. No neviem, aký zákon o úctovníctve umoznuje to, co urobila pani Repaská v roku 2001 vrátila spät do obecnej pokladne ciastku 10 400 Sk vyúctovanú v roku 2000 ako odmenu za rok 1999, ktorú si riadne zobrala, napísala na mzdový list, zdanila. A teraz v novom doúctovaní to vracia spät.
A najkrajšie na tom je, ze Terézia Repaská váha, ci bude kandidovat, pretoze vraj niektorí obcania v obci si ju nezaslúzia. Je to pravda, obcania v Buglovciach si zaslúzia zodpovedného, poriadneho a dôveryhodného starostu, ktorého si budeme vázit a budeme mu verit.
Autor: Eva Hudáková, Buglovce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.