Psychiatria je medicínskym odborom 21. storočia
Prešov - Svetový deň zdravia vyhlásený na 7. apríla Svetovou zdravotníckou organizáciou bol tohto roku po prvýkrát venovaný duševnému zdraviu. Ako túto skutočnosť vníma primárka Psychiatrickej nemocnice v Prešove Mária Krišková?
-Tento krok signalizuje zrovnoprávňovanie starostlivosti o duševné zdravie so starostlivosťou o zdravie telesné. Svetová zdravotnícka organizácia, Svetová banka aj ďalšie významné inštitúcie upozorňujú na to, že duševné zdravie by sa malo stať jednou z priorít spoločnosti. Niet zdravej spoločnosti bez zdravých občanov a nejestvuje zdravie bez duševného zdravia.
Po zmene spoločensko - politických pomerov u nás začali odborníci z oblasti medicíny pracovať na novej koncepcii Reformy psychiatrickej starostlivosti v SR. Čo je jej cieľom?
-Reforma má postaviť na rovnakú úroveň hodnotu duševného aj telesného zdravia a duševne chorého pacienta zrovnoprávniť s telesne chorým. Rovnako ako telesne chorý má aj duševne chorý právo na to, aby dostal rýchlu, kvalitnú diagnostiku a následne kvalitnú liečbu. Cieľom takéhoto prístupu je zabezpečiť čo najrýchlejšiu reintegráciu do spoločnosti, pracovného života a zabrániť tak chronifikácii aj predčasnej invalidizácii.
S nebývalým rozvojom vedecko - technických informácií v posledných desaťročiach zaznamenali aj medicína a psychiatria zvlášť skvalitnenie poznatkov o funkciách mozgu, prenose informácií medzi mozgovými bunkami a jeho vplyve na psychické funkcie človeka. Majú tieto nové poznatky už aj praktické využitie?
-Zavŕšením jednej nepochybne prevratnej epochy v rozvoji neuropsychiatrie bolo aj minuloročné udelenie Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu trom laureátom za objavy v oblasti prenosu signálov v nervovom systéme. Objavy všetkých troch držiteľov prestížneho ocenenia prispeli k mohutnému rozvoju psychofarmák a výrazne prehĺbili naše poznatky o mechanizme vzniku psychiatrických a neurologických ochorení. Dovoľujú nám porozumieť dlhodobým zmenám v nervovom systéme, ktoré sú rozhodujúce pre fungovanie pamäti a procesy sprevádzajúce duševné ochorenie. Žiaľ, v našich podmienkach stále existujú obavy pred psychiatriou. V laickej verejnosti sa často pejoratívne spája s pojmami "blázinec" či "zvieracia kazajka". V skutočnosti však ide o veľmi perspektívny, dynamicky sa rozvíjajúci medicínsky odbor, ktorý v sebe integruje poznatky biologických, psychologických a sociálnych vied. Je rovnocenný a porovnateľný s internými disciplínami ako sú kardiológia, imunoalergológia, neurológia a podobne. Moderná psychiatria považuje človeka za dokonale integrovanú bio - psycho - sociálnu bytosť a k jej chápaniu sa môžeme priblížiť len vtedy, ak máme súčasne na zreteli biologické, psychologické i sociálne hľadiská.
Tomu zodpovedá aj súčasný široký záber psychiatrie...
-Okrem ťažkých duševných porúch, ktoré podstatným spôsobom narúšajú osobnosť a sociálnu komunikáciu chorých, popri starostlivosti o rôzne druhy závislosti od psychotropných látok a porúch sprevádzajúcich úrazy, zápaly a iné poškodenie mozgu, je doménou psychiatrie aj menej známa oblasť takzvanej "malej psychiatrie". Táto zahŕňa život síce neohrozujúce, ale zato veľmi obťažujúce príznaky neurotických, úzkostných a somatoformných porúch, špecifické poruchy fyziologických funkcií ako sú poruchy spánku či poruchy príjmu potravy. Pacienti s takýmito ťažkosťami sa väčšinou vyhýbajú návšteve psychiatra, snažia sa riešiť svoje problémy v ambulanciách praktických alebo iných odborných lekárov a k psychiatrovi sa dostávajú až v štádiu značne rozvinutých a chronifikovaných príznakov.
Keďže neinformovanosť a nevedomosť vyvolávajú najväčší strach a obavy, je potrebné využiť Svetový deň duševného zdravia na priblíženie psychiatrie najširšej verejnosti. Ako toto podujatie využijú prešovskí psychiatri?
-Odstrániť predsudky v myslení a postojoch spoločnosti si bude vyžadovať ešte dlhodobé úsilie a veľa svedomitej práce zo strany zdravotníckych pracovníkov. Obyvatelia Prešova možno ani nevedia, že sieť psychiatrických ambulancií sa v našom meste rozšírila z dvoch na šesť. V meste sa nachádza veľká Psychiatrická nemocnica, ktorá tiež poskytuje ambulantnú starostlivosť, ale má aj dostatočné lôžkové kapacity a odborne školený personál. Nutné je povedať, že k návšteve psychiatra nie je potrebný odosielací lístok od praktického lekára. Ambulanciu psychiatra môže navštíviť každý, kto jeho pomoc alebo radu potrebuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.