Korzár logo Korzár

Nie je hra ako hra

Monte Carlo, Las Vegas. Mestá kasín a hazardu. K ich imidžu neodmysliteľne patria filmové hviezdy, ropní magnáti a potomkovia kráľovských rodín.

Psychologický efekt, ktorý "smotánke" návšteva kasína prináša, možno prirovnať k situácii, keď si "bežný smrteľník" kúpi žreb za dvadsať korún. Malé napätie, pričom neúspech nespôsobí deficit osobných peňažných zdrojov. Vidina rýchleho a bezprácneho zbohatnutia je obzvlášť nebezpečnou pre mladých ľudí. Sú impulzívni, ľahko ovplyvniteľní. Vnímajú gamblerstvo (z angl. "hráčstvo") ako zárobkovú činnosť. Jednou z odrôd gamblerstva je stávkovanie. O jeho nástrahách nám na základe vlastných skúseností porozprával 24 ročný Milan, absolvent Právnickej fakulty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Začal som na gymnáziu. S kamarátmi sme sa zaujímali o šport nielen aktívne, ale mali sme prehľad aj o svetovom dianí. Stávkové kancelárie boli pre nás príležitosťou všetko toto zúročiť a prilepšiť si k vreckovému. Mali sme vtedy šestnásť a stávalo sa, že od nás odmietli prijať stávku. Dospelí stávkari, však za nás tipy väčšinou, možno v rámci spolupatričnosti, nadiktovali. Niektorí uvedomelí odmietli naše sklony k hazardu podporovať, čo s odstupom času považujem za správne. Stávkovanie bolo vtedy zábavou. Na jeden tiket sme podali dvadsať alebo štyridsať korún, a ak sme prehrali znamenalo to, že cez víkend nepôjdeme do kina alebo do cukrárne. Zlom nastal po promócii. Ako každý mladý človek som túžil po vlastnom byte. Priemerný mesačný príjem na prežitie stačí. Neposkytuje ale perspektívu nadobudnutia vstupnej investície na kúpu bytu. Preto sumy, ktoré som podával na jeden tiket narástli na tisíce. Vsádzal som peniaze ušetrené z brigád, niečo som dostal po promócii. Podarilo sa mi získať dosť veľkú sumu peňazí, časť mi doložili rodičia. Splnil som svoj cieľ. Mal som šťastie a pravdou je, že sa vyznám v športe, ale na stávkovanie sa ako na stály príjem spoliehať nedá. Navyše, "S jedlom rastie chuť" v hazarde to bezpochyby platí. Vždy keď idem okolo stávkovej kancelárie, hoci aj cestou z práce domov, mám zvláštny pocit. Bojím sa ho. Z času na čas mu podľahnem a niečo podám. Uvedomujem si, že ak teraz prehrám výplatu, rodičia ma už živiť nebudú. Veď by to aj bolo absurdné. No bojím sa nutkania, ktorému môžem v slabej chvíli podľahnúť a úplne sa zruinovať. Myslím, že do tohto stavu mi trošku pomohla aj spoločenská situácia. Ak by som ako absolvent vysokej školy nemal problém vziať si pôžičku na byt a splácať ju, asi by ma nenapadlo začať si stávkovaním privyrábať."

SkryťVypnúť reklamu

Slovo "hazard" sa vysvetľuje aj ako riskantná hra, ktorej výsledok závisí od náhody. Slovo "hra" vedie k záveru, že hazard má človeku priniesť zábavu a vyplniť voľný čas, keď relaxuje. Akákoľvek aktivita prináša viac potešenia, ak je úspech spojený s odmenou. Pri hre je ňou výhra. Je diskutabilné, či je negatívom hra o čokoládovú tyčinku alebo o pohár piva. Dôležitejšie je posúdiť dôsledky. Prehra človeka nemusí vždy priviesť na pokraj zúfalstva a bankrotu, do stavu keď je ochotný aj vraždiť, aby mohol splatiť dlh a hrať ďalej. Stačí aspoň čiastočne ovládať svoje vášne. Ako keď si otvoríte škatuľu praliniek. Každá ďalšia, ktorú si vložíte do úst, je "už naozaj posledná", až kým škatuľa neostane prázdna. Z diagnózy "pokazený žalúdok" sa dostanete za pár hodín. O gamblerstve to s istotou povedať nemožno.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkým pokušením pre "zárobkuchtivých" sú aj kasína a herne, čo opäť podľa vlastnej skúsenosti potvrdzuje 22 ročný vysokoškolák Peter.

"Prvýkrát som sa k automatu dostal asi pred šiestimi rokmi. Do vedľajšieho domu sa nasťahovali noví susedia, ktorí predávali hracie automaty. Niekoľko mali doma v garáži. Keď som sa skamarátil s ich dcérou, chodievali sme do garáže hrať. Samozrejme, peniaze sme hádzať nemuseli, stačilo automat nastaviť. Nič sme neprehrávali, ale ani nevyhrávali. Celkom sa mi darilo a myslel som si, že to pôjde aj naostro. Keď som sa dozvedel, kde v meste hracie automaty sú, nedalo mi, aby som tam nezašiel. Hral som v rámci svojich možností za dvadsať, päťdesiat korún a vyhral som stovku. Nemal som osemnásť rokov, niekedy sa teda stávalo, že aj keď sme sa s kamarátmi z gymnázia chceli len pozerať vyhodili nás. Veľké peniaze som neprehrával, ale stalo sa, že mama mi dala na obedy na mesiac a ja som všetko prehral. Na hracie automaty chodilo vtedy veľa mojich kamarátov, ale každý, kto chodil dlhodobo prehral. A o tom je gamblerstvo kto chodí hrať systematicky, dlhodobo, musí byť na mínuse."

Stratégia dosahovania zisku v kasínach je založená na ľudskej slabosti. "Čo ak...?", je pre človeka myšlienkou ťažko ovládateľnou. "Čo ak... práve v ďalšej hre vyhrám?" môže byť pre majiteľov kasín dostatočnou istotou, že pokiaľ sa hazard oficiálne nezakáže, budú prosperovať. "Ďalšia" hra tu bude vždy. Aj po tej definitívne poslednej. Treba si uvedomiť, že ak by kasína, herne, či iné formy hazardu neprinášali ich majiteľom zisk to znamená neodčerpávali peniaze klientov, neexistovali by.

Neplatíte sa za to, že vyhráte a zarobíte. Platíte za pocit, ktorý máte pri sledovaní točiaceho sa kolesa rulety. Za pocit "Čo ak...?" Ani v kine vám predsa nezaplatia za to, že si pozriete film, v cukrárni vám nezaplatia za sladký pocit z čokoládového zákuska. Platíte vy. Platí ten, kto niečo dostáva. A v hazarde je to pocit "Čo ak?..."

"Hlavnou chybou podľa mňa je, že herne a automaty sú na každom kroku", tvrdí Peter. "Prichádza sem veľa ľudí, ktorí sa idú, v úvodzovkách, len pozerať, radiť niekomu. Keď ale vidia loptičku, spustí sa v nich gamblerský mechanizmus a pohltí ich. Jediná možnosť ako s hraním prestať, je vyhýbať sa herniam. Počas strednej školy som rok strávil na študijnom pobyte v USA, kde som sa zoznámil s kasínami. Môj domáci bol vášnivý hráč a cez víkendy si robil výlety do kasín. Dávajú tam voľný žetón v hodnote dvadsať dolárov, ktoré možno aj hneď zameniť za hotovosť. Najprv som nehral a radšej som si nechal peniaze. Po niekoľkých návštevách som však neodolal a často to skončilo tak, že som prehral kredit zdarma a navyše aj svoju vlastnú dvacku. Človeka to zje."

Hranie a prehrávanie peňazí by nemuselo byť vnímané ako spoločenská hrozba. Keby... Keby ľudia, ktorí kasína pravidelne navštevujú mali dostatok zdrojov na financovanie svojej "záľuby". Veď karty, kocky, alebo ruleta sú hrou, ako akákoľvek iná činnosť na rozptýlenie. Ako šport alebo kino. Ak si zaplatíte kino, uvidíte film. Môže sa vám páčiť, alebo nie. Ak si zahazardujete zaplatíte za pocit "Čo ak...?" Môžete vyhrať, alebo prehrať.

Ak chcete ísť na ďalší film, no nemáte peniaze, jednoducho vás do kina nepustia. Ak chcete hrať v kasíne a nemáte peniaze, vždy sa nájde "dobrák", ktorý vám požičia. Lebo vie, že mu to budete musieť splatiť s úrokmi. Nezaujíma sa, či preto budete musieť kradnúť, podvádzať, alebo dokonca vraždiť.

Mnohí v zúfalstve spravia čokoľvek. Možno, keby si uvedomili, že risk omnoho väčší ako neistý zisk, ľahšie by potlačili "Čo ak?..."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 60 595
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 126
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 690
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 834
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 954
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 151
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 90 203
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 091
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 820
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 238
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 871
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 216
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 90 203
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 091
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 820
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 238
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 871
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 216
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 750
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu