Steel Košice. Jeho uplatňovanie riadi prezident U.S. Steel Košice John H. Goodish (na snímke). Kódex zdôrazňuje odhodlanie U.S. Steel Košice uskutočňovať svoju podnikateľskú činnosť v súlade so všetkými platnými zákonmi a najvyšším štandardom podnikateľskej etiky. V ustanovení, nazvanom v kódexe "normami správania", možno popri špecifikácii povinností v oblasti napr. politickej angažovanosti, vzťahoch s verejnými resp. zahraničnými inštitúciami, ochranou hospodárskej súťaže a ďalšími ustanoveniami nájsť i pasáž, venovanú problematike sexuálneho obťažovania.
Etický kódex U.S. Steel Košice zakotvuje: "Sexuálne obťažovanie na pracovisku je v príkrom rozpore so zásadami U.S. Steel Košice. Takéto správanie sa nebude v žiadnom prípade tolerovať. Sexuálne obťažovanie znamená sexuálne návrhy, požiadavky na sexuálnu náklonnosť a iné slovné alebo fyzické správanie sexuálnej povahy na pracovisku. Obvyklým následkom takého správania je jeho negatívny dopad na pracovné prostredie. U.S. Steel Košice nepripustí nijaké formy sexuálneho obťažovania, bez ohľadu na to, či sa ho dopustia zamestnanci U.S. Steel Košice alebo obchodní partneri, dodávatelia, zhotovitelia alebo zákazníci. Voči každej osobe, ktorá poruší tieto zásady, budú vyvodené príslušné sankcie. Za účelom dodržiavania vyššie uvedených zásad boli zavedené interné kontrolné mechanizmy a akákoľvek sťažnosť by mala byť adresovaná príslušnému členovi vedenia, kancelárii Generálneho právneho zástupcu, resp. je potrebné zavolať na telefónne číslo Horúcej linky."
Horúcou linkou je záznamník, na ktorý zamestnanci U.S. Steel Košice oznamujú svoje zistenia a prehrešky voči ustanovaniam, zakotveným do Kódexu.
"Zatiaľ sme sa s oznámeniami, týkajúcimi sa sexuálneho obťažovania v U.S.Steel Košice, nestretli. Obsah nášho etického kódexu však vzbudil pozornosť aj mimo U.S. Steel Košice. Telefonovala mi napr. Katarína Čižmáriková, poslankyňa NR SR, ktorá si vyžiadala etický kódex a kontaktovali nás aj dve slovenské firmy, pričom ich záujem vzbudilo i zakotvenie otázky sexuálneho obťažovania," povedal Jozef Marko, hovorca U.S. Steel Košice.
Otázky sexuálneho obťažovania sa najmä pričinením amerických a západoeurópskych feministických skupín a organizácií dostali už pred niekoľkými rokmi medzi najhorúcejšie témy. Vplyvné a nie iba ženské lobbovanie sa premietlo i do faktu, že problém, známy i u nás pod termínom "sexuálne harašenie" sa stal frekventovanou politickou témou a postoj politikov k nemu mal dosah i na volebné preferencie. Sexual Harassment napr. v USA vyústil do mnohých káuz - jednou z najznámejších je globálne medializovaný prípad exprezidenta Clintona a praktikantky Moniky. Problém sa premietol i do novelizácie legislatívnych noriem v USA a v rámci Európskej únie. V susednej Českej republike už novela Zákonníka práce definovala sexuálne obťažovanie ako protizákonné.
Poslankyňa NR SR Katarína Čižmáriková (SOP) uviedla, že o otázke sexuálneho obťažovania budú členky nášho parlamentu v najbližších dňoch hovoriť v parlamentnej komisii žien.
"Inšpirovaná i obsahom Etického kódexu U.S. Steel Košice mienim sa aj osobne pričiniť o to, aby novela Zákonníka práce tento problém ošetrila aj u nás. Budem o tom hovoriť už v najbližších dňoch na pripravovanom stretnutí s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Petrom Magvašim," povedala K. Čižmáriková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.