pokrstili za prítomnosti jeho členov vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici. Ako prezradila prezidentka tejto neziskovej organizácie Eva Kufová, otcom myšlienky je výtvarník-amatér Bertrand Huber, ktorý sa rozhodol spojiť poslucháčov vysokých škôl Úžitkových umení v Paríži a v Košiciach a rovnako študentov z bilingválneho gymnázia.
Úvodnou témou projektu boli "Živé kamene". Výtvarníci ju spracovali nezávisle na sebe, každý vo svojej krajine. Výsledné porovnanie inštalovali vo Východoslovenskej galérii. Kamene sú stvárnené vskutku rôznorodo, Paul Huber dokonca cez obrazy súčasných revolučných udalostí, jeho kolegyňa tureckého pôvodu Arzu Firuz ich zas cíti cez históriu starého Istanbulu, ktorú zjednodušila do geometrizujúcich tvarov a pretavila do koláží, Nicolas Couturier namaľoval kamene vo svojich snoch.
"Navštívili sme vašu fakultu úžitkových umení. Mali sme takto možnosť porovnávať. A priznám sa, že vám môžeme závidieť materiálové vybavenie. Naše umelecké školy, až na zopár výnimiek, živoria," zdôveril sa nám Paul Ballerau.
Nezisková organizácia Viart má v náplni spájať talentovaných umelcov zo strednej Európy aj iných krajín, bez obmedzenia jednotlivých odvetví. Združenie chce preto podporovať maliarov, sochárov, grafikov, fotografov, ale aj tanečníkov a ľudových umelcov.
Tejto iniciatíve vyšli v ústrety galérie a múzeá a iné kultúrne inštitúcie. Prostredníctvom Viartu môžu mladí nadaní umelci dokonca získať tvorivé štipendium.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.