z karlovarského festivalu, kde Jiří Menzel zmlátil neverného producenta, presvedčujú, že záporná reklama je tiež dobrá reklama. Najprv pre chorobu odriekol účasť dramatik a bývalý manžel Marilyn Monroeovej Arthur Miller. Ešte pred otvorením predseda parlamentu Václav Klaus napadol v tlači príchod ľavicového autora Gore Vidala, známeho kritika žandárskej politiky USA a konzumnosti americkej spoločnosti (rozhovor Korzár prinesie). Prozaik odmietol konfrontáciu, čiže stretnutie s oponetom, lebo debata by bola zrejme únavná: "On nevie veľa o USA, ja zase o Českej republike. Navyše používa zastaralý politický žargón a chce viesť debatu v štýle studenej vojny".
Ďalšou ťažko zvládateľnou skutočnosťou bola delegácia írskych spisovateľov, ktorí nevedeli vytriezvieť z pre nich lacného alkoholu a ktorých sprievodkyňa večne márne hľadala po meste. Oni sa však vždy na správnom mieste, čiže na recepcii, našli.
Neuralgickým bodom sa stala návšteva kliatbou islámskeho vodcu Chomejního postihnutého autora, Salmána Rushdieho. Príťažlivou je aj odmena 2,8 milióna dolárov, vypísaná iránskou charitatívnou nadáciou 15 chordád a financovaná vysokým duchovenstvom, obchodníkmi a fanatikmi, za jeho vraždu. Už večer před príchodom Prahu posiali vylepené plagáty označujúce autora "Satanských veršov" za morálneho zvrhlíka, parazita slobody slova. Ochranka v počte najmenej osmich členov sprevádzala spisovateľa doslova na každom kroku.
Pred besedou s ním na scéne divadla Ypsilon vládlo pred vchodom davové šialenstvo. Dáma osmahlej pleti bez lístka sa vehementne dožadovala vstupu, dovolávajúc sa konexií Boha-Diabla. Vykázali ju. Ďalší opálený študent sa pokúsil o štrajk vľahu na schodoch, aby ho nemilosrdne za všetky štyri vyniesli. Diváci sa museli v každom rade posunúť o miesto, aby konce zaujali bezpečáci. Termíny stretnutí a prípadných tlačoviek sa neustále menili. Prebleskovali fámy o možnom pohybe, kam sa ihneď vrhali štáby reportérov. Tých gorily neustále skúmali rozličnými detektormi. Kolegyni z Korzára, ktorej pre rozrhnuté futro tašky neustále pípali zablúdené drobné, odporúčali, aby si už konečne kúpila novú a menšiu kabelku. Mne sa stalo, že po kompletnej prehliadke som musel uprostred rozhovoru na záchod. Pri návrate ma opať podrobili skúmaniu. Po tejto skúsenosti som ľutoval kolegyne. Mne sa stačilo rozkročiť. Navyše som pre Korzára dostal osobné interview. Z neho vyberám:
* Ako píšete?
- Zvačša perom. Som trocha staromilec a trafiť sa do klapiek mi prichodí príliš pomalé.
* Jestvuje veková skupina vašich čitateľov?
- Najviac mojich čitateľov sú ženy v stredných rokoch. Bez žien v strednom veku by literárny svet vymrel. Ony sú náš základ, naše živobytie.
* Čo je pri písaní najťažie?
- Ťažký je začiatok knihy, koniec je veľmi ťažký, ale najťažší je prostriedok. Keď sa vám pošťastí nájsť čosi skutočne dobré uprostred knihy, znamená to, že ste aj spisovateľ naozaj dobrý.
* Kde žijete?
- Teraz v New Yorku.
* Prečo?
- Jednoducho sa mi tam páči. Všetko je tam také stesnané na mieste a všetci sa tam stretajú.
* Čo vaša bezpečnosť v tom mravenisku?
- Mnohí sa o ňu obávajú. Ja nie. Už dlho. New York nie je taký nebezpečný ako kedysi.
* Ako ste sa dostali k spisovateľstvu?
- Mama tvrdí, že som vždy chcel byť spisovateľom. Vraj už ako malý som všade trúsil, že ním budem.
* Dovod?
- Vysvetlením bude, že som rád čítal.
* Nikdy vás nelákalo nič iné?
- Ale hej. Uvažoval som aj o herectve. Ba na univerzite som vari viac hral divadlo ako písal. Dospel som však k názoru, v ktorom ma mnohí utvrdili, že by som asi nebol dobrý herec. Keby som sa nestal spisovateľom, nemám šajnu, čo by som mohol v živote robiť.
Spisovateľa po celý čas neopúšťala chuť na pivo, na čom sa podpísalo teplé počasie a pohľad na Václava Havla, ktorý ho nakrátko prijal v hradných záhradách s výhľadom na Stovežatú. K úľave všetkých spisovateľ Matičku miest opustil. Neporušene. Uf! Ako ochranka vyhlásila, nápor občas útočil na nervy natoľko, že tým chceli seknúť. Na druhú stranu by však bez podobných návštev boli bez práce.
Výlučný rozhovor prinesie Korzár v nasledujúcich číslach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.