riaditeľa Zoltána Kasu je to rozhodne menej, ako očakávali. Predpokladali totiž v tomto roku vybaviť okolo šesť až sedem tisíc žiadateľov. "Situácia je dnes úplne iná ako v minulosti," skonštatoval Kása. "Dnes je oveľa vyššia ponuka ako dopyt. Sme schopní vybaviť žiadosť, teda pôžičku, do jedného respektíve jeden a pol mesiaca. Nemáme záujem vracať žiadosti. Naopak sme veľmi nápomocní a skôr budeme žiadateľov informovať o prípadnom doplnení žiadosti potrebnými dokumentmi. Samozrejme musia byť splnené všetky zákonom stanovené podmienky," povedal.
Zníženie počtu žiadateľov ovplyvnila podľa riaditeľa Kásu celková ekonomická situácia na Slovensku, nezamestnanosť a strach zobrať na svoje plecia bremeno jeden a pol miliónového výdavku. V určitej miere je ďalším faktorom aj istá nepripravenosť ľudí. " Treba povedať, že štátny fond rok a pol stál. V minulom roku sa realizovali žiadosti z roku 1998. Prišla novela zákona a tú je treba priniesť medzi ľudí. Rok 2000 považujem za veľmi úspešný. Celkovo sme realizovali 6180 rozhodnutí v objeme 3,411 miliardy korún. Z toho 4120 boli žiadosti ešte z rokov 1998 a 1999. Zároveň došlo 2968 nových žiadostí. Prešovský kraj, aj napriek nepriaznivej ekonomickej situácii, je na treťom mieste v počte žiadateľov. V množstve čerpaných dotácií je na druhom mieste."
Zaujímalo nás, čo je rozhodujúcim ukazovateľom pri poskytnutí pôžičky. Novela Zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania totiž ohraničila do istej miery okruh žiadateľov o pôžičku z fondu. Riaditeľ Kása jednoznačne uviedol, že sú to plochy, teda počet metrov štvorcových obytnej plochy. Druhým faktorom je príjem žiadateľa. Dodal však, že príjmy pri rozhodovaní zavážia najmä u bezdetných rodín. Po skúsenostiach, ktoré má, môže povedať, že u rodín s deťmi príjem vôbec neovplyvní okruh žiadateľov.
"Sú totiž aj iné možnosti na Slovensku, nielen Štátny fond rozvoja bývania," vysvetlil ďalej. "Napríklad stavebné sporiteľne, hypotekárne úvery bánk a podobne. Pri schvaľovaní novely išlo predovšetkým o to, aby túto výhodnú pôžičku využívali najmä mladí ľudia s príjmami. Čo sa týka plochy, v rodinnom dome je hranica 240 metrov štvorcových. My predsa nebudeme podporovať rodinné domy s obrovskou obytnou plochou s takouto výhodnou pôžičkou," uzavrel riaditeľ Štátneho fondu rozvoja bývania Zoltán Kása.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.