však nepriniesli. V stále horšej situácii zdravotníctva sa opäť hľadajú východiská, ktoré najmä zamestnanecké zdravotné poisťovne považujú za ľahké. Jedným z nich je myšlienka zrušiť pluralitný systém základného zdravotného poistenia a vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. Aj na túto tému sme sa pozhovárali s poradcom generálneho riaditeľa Chemickej zdravotnej poisťovne (CHZP) Apollo pre zdravotnú politiku Ivanom Valentovičom.
* Je zrušenie pluralitného systému základného zdravotného poistenia a návrat k jednej zdravotnej poisťovni ekonomicky odôvodnené?
- Vytvorenie jedinej zdravotnej poisťovne, ktorá by vykonávala základné zdravotné poistenie, by bolo krokom späť. Táto myšlienka sa rozvinula na základe nesprávneho predpokladu, že vytvorením jednej poisťovne celý systém zlacnie. Je však jedno, či sa vytvorí štvorpercentný správny fond z výberu poistného pre jednu poisťovňu alebo pre päť. Objem prostriedkov v správnom fonde zostáva rovnaký. Ako ďalší dôvod sa uvádza problém štátu s účinnou reguláciou činnosti zdravotných poisťovní. Opäť to nie je šťastný argument. Poisťovne sú dnes už dostatočne profesionálne a zodpovedné. Vedia si regulovať svoje náklady, sú pod kontrolou samosprávnych orgánov a aj štátneho dozoru. Na trhu zdravotného poistenia vedia zamestnanecké zdravotné poisťovne pôsobiť kreatívnejšie a voči svojim poistencom aj zodpovednejšie. Jednu zdravotnú poisťovňu nechcú ani poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Akýkoľvek monopol má výrazné negatíva, pretože sa začne správať direktívne a arogantne. S takýmto modelom máme pomerne čerstvé skúsenosti z polovice 90. rokov.
* Existuje v zlej finančnej situácii konkurencia medzi zdravotnými poisťovňami?
Pluralitný systém zdravotného poistenia vznikol preto, aby tu konkurencia bola. To, že momentálne konkurencia neexistuje, nie je chybou zdravotných poisťovní. Legislatíva a nedostatok finančných prostriedkov nám to neumožňuje. Nechápeme však, prečo sa uvažuje o zlikvidovaní podmienok na konkurenciu namiesto prijatia legislatívnych nástrojov, ktoré ju rozvinú.
Máte zmapované modely základného zdravotného poistenia v európskych štátoch?
Informácie, ktoré sme získali z odborných konferencií a seminárov, sú jednoznačne v prospech plurality zdravotného poistenia. Štáty, v ktorých doteraz funguje jedna zdravotná poisťovňa, uvažujú v budúcnosti s vytvorením konkurencie. Z postkomunistických štátov s jednou poisťovňou už prvé kroky na vytvorenie pluralitného systému pripravujú v Maďarsku, Poľsku a Estónsku. Vo februári sa v Prahe konala odborná konferencia o zdravotnom poistení, ktorá ukázala, že Európa má prednostný záujem práve o zamestnanecké zdravotné poisťovne. Dokážu pôsobiť regionálne, čo je v plnom kontexte s pripravovanou reformou verejnej správy.
Je rozdiel medzi základnými princípmi zdravotného poistenia v Európe a napríklad v USA?
Rozdiel existuje a má zásadný charakter. Európa stále stavia na Bismarckovom princípe solidarity, kým v USA je zdravotníctvo tvrdý biznis. Už v najbližšom období Európa bude musieť pod tlakom komercionalizácie svoj princíp solidarity prehodnotiť a zvýšiť osobnú zainteresovanosť pacienta. Aj u nás sa začína hovoriť o systéme doplnkového poistenia pripoistenia. Sme za to, aby sa rozvíjal, ale vyžaduje si prechodné obdobie spojené s verejnou diskusiou. Najskôr musíme mať čo pripoisťovať. To si bude vyžadovať zásah do rozsahu súčasnej štátom garantovanej starostlivosti a to je z politického hľadiska citlivá záležitosť. Nemej dôležité bude vytvoriť dostatočné finančné prostredie pre doplnkové poistenie. A to chce čas. Odhadom tak dva až päť rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.