zakonzervovania konečne zrekonštruovaná a v nových priestoroch sa opäť poskytujú zdravotnícke služby, lenže zďaleka nie v pôvodne zamýšľanom rozsahu. A už vôbec sa nedá hovoriť o prvotnom zámere vybudovať v meste menšiu polikliniku s lôžkovou časťou. Zmaril to jednak nedostatok finančných prostriedkov a jednak celoslovenská reštrukturalizácia lôžkových zdravotníckych zariadení. Pod nedotiahnutie do úplného konca zámerov s rekonštruovaným OZS v tomto meste sa v neposlednom rade podpísal aj postoj poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí odmietli schváliť nájomnú zmluvu s následným odpredajom objektu, podľa zmluvy o budúcej zmluvy z roku 1998, vranovskej spoločnosti Cemed, napriek tomu, že táto už do rekonštrukcie investovala určité finančné prostriedky. Na základe tejto zmluvy sa Cemed zaväzoval v objekte OZS zriadiť nielen ambulancie všeobecného lekárstva, ale aj odborné ambulancie. Poslanci sú zasa toho názoru, že mesto má povinnosť svoj majetok zveľaďovať a nie ho rozpredávať. Predchádzajúce zloženie poslaneckého zboru v Hanušovciach nad Topľou bolo iného názoru, najmä keď rekonštrukcia ošarpanej budovy bola zakonzervovaná a nemal sa jej kto ujať. Teraz nezostáva nič iné, len zdravotnícke služby v meste pomaly budovať.
Mestské zastupiteľstvo v Hanušovciach nad Topľou ešte v minulom roku síce uložilo vedeniu mesta rokovať s lekármi, ktorí by boli ochotní zriadiť svoje ambulancie v zrekonštruovanom OZS, ale od začiatku novembra, keď mesto začalo tento objekt znova prevádzkovať, v ňom pôsobia len všeobecní lekári. Konkrétne detský lekár, stomatológ a od začiatku apríla aj gynekológ, ktorí mali predtým svoje ambulancie roztrúsené po meste. "Takže zdravotnícke služby už máme pomaly sústredené pod jednou strechou, ale chýbajú odborní lekári. Chceli sme najmä chirurgov," povedal nám primátor mesta Hanušovce nad Topľou Peter Vozár a dodal: "Poslanci mestského zastupiteľstva trvajú na tých podmienkach ako predtým, čo nepovažujem za najšťastnejšie rozhodnutie. Poslanecký zbor je akosi optimisticky naladený, že možno po určitej dobe sa nájdu odborní lekári, ktorí sem prídu".
Práve odborní lekári mali v OZS v Hanušovciach nad Topľou vytvoriť takzvaný "kolotoč" zdravotníckych služieb, keď by ich poskytovali obyvateľom hanušovského obvodu raz do týždňa. Doteraz za týmito odbornými službami obyvatelia tohto regiónu dochádzajú buď do okresného mesta alebo do Prešova. Keďže odborní lekári sa akosi do Hanušoviec nehrnú, primátor rokoval tesne pred Veľkou nocou s riaditeľkou Nemocnice s poliklinikou (NsP) vo Vranove nad Topľou Beatou Pacanovou o poskytovaní odborných zdravotníckych služieb štátnymi lekármi. Bolo to prvé ich stretnutie a riaditeľka NsP si obzrela zrekonštruované priestory. "Osobne si myslím, že pre nich by možno bola schodnejšia cesta získať si na jeden deň odborných lekárov z neštátnej sféry, než by ich mali získavať u nás, lebo potom vznikne problém s preúčtovaním. Je však jasné, že v niektorých odbornostiach by sa s neštátnymi nedohodli. Potom by sme im pomohli, veď obyvatelia hanušovského obvodu sú aj našimi pacientmi. Nemám dôvod, aby sme im nepomohli," informovala o výsledkoch rokovania B. Pacanová.
Lenže čo s vranovskou spoločnosťou Cemed, ktorá podľa zmluvy o budúcej zmluve mala prednostné právo poskytovania zdravotníckych služieb v zrekonštruovanom OZS v Hanušovciach nad Topľou? Zmluva o budúcej zmluve má koniec koncom aj sankčnú klauzulu s postihom vo výške dvestotisíc korún pre jednu alebo druhú stranu v prípade jej nedodržania.
"Už som rezignoval na túto záležitosť. Chcel som pomôcť ľuďom v hanušovskom regióne a priblížiť im chýbajúce zdravotnícke služby. Keďže mestské zastupiteľstvo je také, aké je a dohodnúť sa nie je možné, tak so svojimi snahami končím a ani tých dvestotisíc korún si nebudem nárokovať. Stále si myslím, že mestské zastupiteľstvo a niektorí ľudia urobili na mne veľký podraz, pretože som zbytočne stratil tri roky. Ale je to ako hádzanie hrachu o stenu. Oni to aj tak nepochopia. Nikdy som nebol ani na peniaze, ani na budovy, či iný majetok. Som lekár, lekárom chcem byť a lekára chcem robiť," reagoval na našu otázku o ďalšom postupe v tejto záležitosti spolumajiteľ Cemedu, s. r. o. Vranov nad Topľou Juraj Kuročka. Postupným oživovaním poskytovania zdravotníckych služieb v OZS v Hanušovciach nad Topľou môže ešte zamiešať reforma verejnej správy, hoci vláda SR navrhuje prechod celého okresu Vranov nad Topľou do Vyššieho územného celku so sídlom v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.