Bočiari je už situácia viacmenej jasná a bude ďalej pokračovať v spracovávaní úletov zo SMZ Jelšava, ďalší osud bane nám bol doteraz záhadou. Z prostredia baníkov sa k nám dostali informácie o údajnej plánovanej redukcii zamestnancov. Vraj nové vedenie nemá v pláne v najbližších rokoch obnoviť ťažbu, keďže v Jelšave je zatiaľ magnezitu dosť. Navyše podľa baníkov došlo v uplynulých dňoch aj k zmene na poste riaditeľa bane.
V snahe zistiť, aké sú zámery nových majiteľov, sme sa nakontaktovali na konateľa spoločnosti Teleservis Ing. Pavla Gombíka. Teleservis odkúpil majetok Komagu v konkurze spoločne so SMZ Jelšava systémom 50 na 50. "Samozrejme, že po našom príchode nevyhnutne muselo dôjsť ku zmenám," vyhlásil. "Zistili sme, že došlo k obrovským škodám. Jednou z našich priorít po nástupe bolo zastavenie rozsiahleho rozkrádania. Na rozkrádačkách sa podieľali niektorí ľudia a bývalá strážna služba nezasiahla, takže sme boli nútení vymeniť ju. Boli ukradnuté napríklad tri transformátory, odchytili sme Aviu naloženú rôznym materiálom. V minulosti došlo dokonca aj k úmrtiu zlodeja v dôsledku zasiahnutia vysokým napätím. Jedným z posledných prípadov je rozkradnutie čerpacej stanice na odkalisku. Niekto možno len potreboval odniesť meď do šrotu, ale nám to spôsobilo škodu za 30 miliónov korún."
Podľa P. Gombíka sa niektorými takýmito udalosťami už zaoberala aj polícia. "Navyše sme zistili, že po tom, čo sa v tomto podniku v posledných rokoch udialo, ľudia stratili vzťah k práci a pracovné nasadenie je na veľmi nízkej úrovni. Areál je schátraný a rozkradnutý. Dospeli sme k poznaniu, že to tu musia začať riadiť úplne iní ľudia. Áno, došlo aj k zmene riaditeľa bane."
Na margo údajného neobnovenia ťažby Pavol Gombík poznamenal, že v košickej magnezitke je obrovský nesúlad medzi ťažbou, výrobou a odbytom. V prvej etape sa bude nové vedenie orientovať na flotáciu. V SMZ Jelšava sa stavia nová pec, pec na Bočiari pre zmenu potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu. V súčasnosti horko ťažko vyprodukuje 25 tisíc ton, snahou je dosiahnuť kapacitu 50 tisíc ton. Po zrekonštruovaní pece a dobudovaní reťazca sa potom môže uvažovať o ďalších krokoch, ako napríklad zriadenie tepelnej kapacity na spracovanie kaustiku. Kým sa nepodarí celý reťazec dobudovať, baňa Bankov sa bude len udržiavať. Na udržiavacích prácach pri čerpaní vôd sa predbežne počíta so zhruba 15 ľuďmi. Neskôr by malo dôjsť k zavedeniu automatického čerpania, čo predpokladá investíciu vo výške jeden a pol milióna korún. Na opätovný rozbeh ťažby bude potrebných 200 až 300 miliónov korún. Vyzerá to teda tak, že na bani sa minimálne v najbližších dvoch rokoch ťažiť nezačne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.