najsledovanejšiemu spravodajstvu v krajine? Na otázku, či nebude v politickom boji zneužívať svoje mediálne zázemie, Rusko reaguje. "Je profesionálka, ktorú dnes rešpektuje celá redakcia. Jej šéfovanie vnímame ako dočasnú záležitosť, kým nenájdeme vlastného šéfredaktora. Určite však nebude viesť redakciu v čase predvolebnej kampane."
Podľa našich zdrojov by ju mohol nahradiť Róbert Beňo, uvažuje sa aj o mene Michala Arpáša. V TV Markíza práve prebieha konkurz na nových redaktorov spravodajstva. Má to byť signál pre redaktorov Markízy, aby boli voči svojmu zamestnávateľovi lojálni, lebo ich nahradia iní? "Konkurz robíme každoročne. Ale máte pravdu, že ten psychologický moment môže byť v pozadí," hovorí Rusko.
Priznáva, že chcel stáť vždy na vrchole. Porovnával sa len s lepšími, ktorí boli jeho súkromným motorom. Kvôli angažovanosti v SZM sa o ňom hovorí, že vedome vstupuje do elitárskych spolkov, ba že ich sám vytvára. Možno sa aj dosah Markízy stal jedným z motorov, ktoré naštartovali Ruskove politické ambície. Kauza Gamatex totiž vyhnala do ulíc celý národ a vtedajšia opozícia si vďaka nej pred voľbami posilnila percentá.
Predseda rady spolumajiteľov televízie takéto úvahy odmieta. "Do politiky idem preto, lebo ma táto koalícia sklamala pri riešení všetkých problémov. To, čo som očakával, sa nenaplnilo. Okrem toho si myslím, že do politiky má ísť človek, ktorý má svoje finančné problémy vyriešené. Nie ten, ktorý si ich tam mieni riešiť."
MT: Exmanželku našiel v intímnej situácii s "kamarátom"
Pavol Rusko je so svojou momentálnou situáciou spokojný. Málokto vie, že je druhýkrát ženatý.
"Ženil som sa ako dvadsaťročný. Z vojny ma nečakane pustili na opušťák, tešil som sa na manželku. Prišiel som na internát, zaklopal som, nik neotváral. Až po chvíli vyšla moja vtedajšia žena a priznala, že tam nie je sama." Bol s ňou ich spoločný známy. "Zrútil sa mi svet." Z jedenásteho poschodia šiel po schodoch. Keď bol celkom dole, mal už jasno - "Nestojí mi za to, aby som sa pre ňu trápil, všetko mám ešte pred sebou."
Dnes má novú rodinu: "Úžasnú. Mám kde bývať, netrpím nedostatkom. Na Slovensku je oveľa viac bohatších ľudí, len sa o nich tak často verejne nehovorí. Nikdy som netvrdil, že musíme cez víkend rozmýšľať, ako prežiť do výplaty."
Keď sa s druhou manželkou Vierou zobrali, zažili aj také situácie. "Priznávam, že sme si museli požičiavať peniaze. Nič sme neušetrili. Niekoľko dní pred revolúciou sme dostali novinársky trojizbový byt na Dlhých Dieloch v Bratislave, po dvoch rokoch sme si kúpili starú škodovku za dvadsať tisíc."
Dnes sa vozia na služobných vozidlách značky Audi.
MT: Hotovosť osemnásť miliónov, nehnuteľnosti asi dvojnásobok
Majú spomínaný byt, chalupu na Záhorí, chatu po rodičoch v Liptovskom Jáne, kaviareň a reštauráciu Fajn Club v Záhorskej Bystrici, cenné obrazy. Dva milióny vložili do bytovej výstavby na Dlhých Dieloch, teraz čakajú na výsledok súdu s investorom, ktorý zinkasoval peniaze a byty nestoja. Nedávno kúpili pozemok o rozlohe 3 500 metrov štvorcových na Strmých Vŕškoch. V budúcnosti tam budú stavať dom.
"V hotovosti mám 18 miliónov, ktoré mienim v blízkej budúcnosti použiť na podnikateľské aktivity," končí vypočítavanie svojho majetku Pavol Rusko.
Za finančne nazávislého človeka sa začal považovať v čase, keď sa vyriešila kauza Gamatex. Z jej bývalými zástupcami Kočnerom a Ághom, ktorí sa v auguste 1998 a ďalšie dva roky pokúšali získať televíziu Markíza, má dnes bežný vzťah.
"V žiadnom prípade si nie sme blízki. Keď sa stretneme, povieme si - Čau, čau - a dosť. Oni tvrdia, že celý spor bol pre nich čiste obchodnou záležitosťou, ja v tom vidím aj politické pozadie."
Pavol Rusko je dodnes presvedčený, že v pozadí kauzy televízie Markíza, ktorú chcel ovládnuť Gamatex, stála štátna moc. Bývalá, a potom vraj i súčasná.
"Osobne ma sklamal jeden minister, človek, ktorý na svoj post vstupoval s veľkým kreditom, a ktorý začal moje meno spájať s vraždou Duckého a údajným vrahom. Asi bolo treba znížiť kredibilitu Markízy a mojej osoby. Asi to patrí k politickému boju. Niekomu zrejme vadilo, že Markíza a ja sme sa mohli stať symbolom víťazstva proti bývalému štýlu politiky," domnieva sa Rusko.
MT: Gamatex stál 80 miliónov korún
Vyplatenie Ágha s Kočnerom preto Rusko považuje za jeden z najlepších krokov, aký bolo možné urobiť. Tvrdí, že dostali osemdesiat miliónov korún.
Jeho ukrajinská ochranka vraj bola zaplatená podstatne menším obnosom: "Dostali oveľa menej, ako Kočner s Ághom, ale všetky tieto platby prešli zahraničím a ja o nich veľa neviem."
Na otázku, prečo vlastne vtedy kontaktoval kontroverznú osobu - údajného bossa ukrajinskej mafie na Slovensku Ivana I. Miška, Rusko reaguje: "Treba si uvedomiť, že celé slovenské podsvetie sa dohodlo, že sa pokúsi získať Markízu. Vtrhli do televízie bez môjho vedomia, žiadali odo mňa stovky miliónov. My sme sa pokúšali dovolať policajnej ochrany, všetci sa na nás vykašľali. Museli sme teda hľadať niekoho, kto by zabránil silovému riešeniu sporu. Niekoho, kto by podsvetie presvedčil, že ak sa nám niečo stane, bude nás mať kto pomstiť. To bola vtedy jediná vec, ktorej oni rozumeli."
"Jeho" rusky hovoriaci muži vraj chránili na Ukrajine vládnych činiteľov: "Neboli to gauneri. Viem, že takto pracovali aj pre iných podnikateľov v krajinách EÚ, ktorí sa dostali do problémov. Išlo o psychologickú zbraň, na tom sme to celé stavali."
Svoje vlastnícke vzťahy v televízii mieni Pavol Rusko riešiť hneď, ako vstúpi do politiky. "Odídem z postu predsedu správnej rady majiteľov a výkon vlastníckych práv zverím právnickej kancelárii."
Bližšie SDKÚ, než HZDS?
Rusko už dnes vie, že akonáhle prekročí jeho strana po voľbách päťpercentnú hranicu, bude jazýčkom na váhach pri zostavovaní koalície. "Áno, myslím si, že naša strana má veľký koaličný potenciál," hovorí.
Uprednostní koalíciu HZDS, Smeru a svojho politického subjektu, alebo možnosť, že nepomôžu prípadnému víťazovi volieb - HZDS, pri zostavení koalície a potom sa dohodnú so Smerom a SDKÚ?
Rusko odpovedá okamžite: "Som za druhú alternatívu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.