pitnej vody a odkanalizovania 50 obcí za 2 miliardy korún z predvstupového nástroja ISPA. Je to asi slovenská rarita," hovorí Ján Timko, predseda predstavenstva Zemplínskej juhovychodnej vodárenskej spoločnosti a. s.
Komplexný 300-stranový materiál má byť východiskom pre odborníkov EÚ, ktorí prídu na východné Slovensko v máji a zdržia sa tu dva alebo tri mesiace. "Vláda síce schválila ročne po 133 miliónov korún v rokoch 2001 - 2006, ale neurčila, ktorý rezort ich nám má dať. Preto sme písomne oslovili všetky rezorty. Prívod vody a odkanalizovanie juhovýchodnej časti Zemplína bol posúdený na ministerstve výstavby a verejných prác v kapitole verejné práce, ale bez financií," dodáva Ján Timko.
Závažná zmena nastala aj v nákladoch na projekt. Komisia EÚ prehodnotila jeho kvalitu a posúdila podľa noriem, ktoré platia v jej členských štátoch. "Podľa týchto noriem vyradila z projektu financovanie prípojok k obciam a výstavbu niektorých stavebných objektov. Celkové náklady sa tak znížili z pôvodných 2,9 miliardy korún na rovné 2 miliardy. V prípade nepružnosti našich štátnych orgánov, môžeme o ne prísť," hovorí Ján Timko.
Je najvyšší čas, pretože práce sa už súbežne rozbiehajú. V máji 2001 začínajú Východoslovenské vodárne a kanalizácie s výstavbou vodovodu Zemplínska Široká - Stretava za 100 miliónov korún, ktorý je súčasťou širokokoncepčného zámeru prívodu pitnej vody do juhovýchodnej časti Zemplína. "Ak sa potrebné financie z verejných zdrojov nenájdu, hrozí, že sa náš zámer nedostane do Finančného memoranda EÚ na rok 2001 a naše doterajšie úsilie vyjde nazmar," hovorí nakoniec Ján Timko. Najviac však utrpia ľudia, ktorým sa šanca dostať pitnú vodu a kanalizáciu do obcí, oddiali opäť na dlhý čas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.